Dnes najčítanejšie
24-ročný Lukáš Mackovčák z Čadce je už dva dni nezvestný, polícia po ňom pátra

18 jún 2018 - 10:59

Vernisáž: Hanzelka + Zikmund - Fotografie

Foto: Vernisáž: Hanzelka + Zikmund - Fotografie

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nie sú uvádzaní vo fotografických encyklopédiách ani medzi významnými československými, resp. českými fotografmi. Napriek tomu ich fotografické dielo patrí, nielen množstvom, ale predovšetkým šírkou geografického a tematického záberu i obrazovou kvalitou k tomu najlepšiemu, čo bolo vo fotografii 20. storočia vytvorené.

Všeobecne možno povedať, že to platí nielen v domácom, ale aj vo svetovom kontexte.  

Fotografické dielo H + Z má rozsiahly záber určený geografickými, prírodnými, etnickými, politickými a hospodárskymi zvláštnosťami tak, ako ich mali možnosť osobne spoznávať. 

Spolu s rýdzo dokumentárnou fotografiou vytvárali aj snímky výtvarného až umeleckého charakteru predovšetkým prírodných, architektonických a štrukturálnych motívov a detailov. 

Obsahovo a emočne sú najsilnejšími predovšetkým fotografie ľudí, s ktorými sa na svojich cestách stretávali. Napriek tomu, že tu boli vo veľkej miere zastúpené vtedajšie významné osobnosti a prominenti politického, kultúrneho a hospodárskeho života, tak ich hľadáčiku neušli predovšetkým tváre a osudy obyčajných ľudí. 

Najväčšia sila, originalita a nezastupiteľnosť autorskej fotografie je v jej dokumentárnej a súčasne obrazovej hodnote, v jej pravdivosti a objektivite. Ideálom a cieľom je vytvorenie obecne zrozumiteľného vizuálneho svedectva, ktoré je výtvarne, esteticky a emočne pôsobivé a ktoré má nadčasovú hodnotu. 

Fotografické dielo H + Z tieto kritéria bezpochyby napĺňa a patrí k tomu najlepšiemu, čo bolo vytvorené v tzv. humanistickej fotografii dávno predtým, než tento termín začala odborná verejnosť využívať.

Miesto: Rosenfeldov palác Žilina
Dátum: 12.07.2018 - 17:30


0 zdieľaní

Dopravný servis
Varín
Prekážka na ceste
19:42
Košická
Prekážka na ceste
19:41
Strečno
Práca na ceste
19:27
Strečno
Prekážka na ceste
19:23
Strečno
Dopravná nehoda
19:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina