Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj má opäť zasiahnuť výdatné sneženie, očakáva sa 20 centimetrov nového snehu

25 november 2021 - 10:53

VIDEO: Netradičný lockdown v Žiline. Cestu na Hájiku po polnoci zatarasili diviaky

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Pohyb divej zveri na žilinskom sídlisku Hájik je tak častý, že časť našich čitateľov nás už prestala upozorňovať na pravidelné návštevy počas nočných hodín. V minulosti sme opakovane informovali o tom, že diviakom sa darí otvárať nádoby vrátane tých na bio odpad. Hájičania si postupne musia zvykať na riziko, ktoré predstavuje pohyb po sídlisku vo večerných hodinách z dôvodu možného napadnutia diviakmi.

Tie pri prevracaní smetných nádob na odpad vydávajú taký hluk, že niektorí susedia sa namiesto spánku nadránom stretávajú na balkónoch. Za príkladný v minulosti ocenili prístup pracovníkov zberu komunálneho odpadu, tí neporiadok vždy ráno upratali.

Mesto Žilina prichádza s čiastkovými riešeniami ako je čistenie náletových drevín v okolí. Dlhodobo však nezaberajú na úplné riešenie situácie, čo, napríklad, vyústilo do iniciatívy niektorých obyvateľov susednej mestskej časti Závodie. Rozhodli sa nečakať a ža 20 eur pripraviť riešenie na zabránenie prevrania kontajnerov.

Svojpomocne ku smetnej nádobe zabetónovali oceľovú tyč, následne k nej priviazali reťaz a odvtedy majú pokoj. Smetiari si pri vysypávaní smetí reťaz odomknú a počas dňa ju niekto z ľudí v okolí sám zapne.

Ako zachytáva fotografia spred niekoľkých dní, na Hájiku radi trávia čas aj iné druhy zveri - napríklad srnky. Keď úderom dnešnej polnoci začal platiť núdzový stav a lockdown, takmer presne sa podarilo zablokovať cestu na Kempelenovej ulici aj diviakom.

Zdroj: Facebook - Viktor G.

Video zatarasenej miestnej komunikácie zhodenými kontajnermi natočil čitateľ Milan, ktorý pracuje ako šofér taxislužby a približne okolo jednej hodiny ráno miestom prechádzal. „Bolo to na ulici Kempelenova a musel som sa vrátiť, keďže cestou sa nedalo prejsť - úplne ju zablokovali,“ vysvetľuje Milan.

Rýchle a účinné riešenie situácie s divou zverou a jej pohybom po sídlisku Hájik zrejme neexistuje, predstavitelia mesta sa v minulosti sťažovali na to, že za časť problému môžu aj samotní obyvatelia. Presnejšie tá časť z nich, ktorá necháva pohodené jedlo pri smetných nádobách a fakticky tým diviaky prikrmuje.

Už niekoľko rokov si žiadajú cez miestnych poslancov Hájičania vybudovanie polopodzemných alebo krytých kontajnerových stojísk. Nie všade to situácia s inžinierskymi sieťami umožňuje, a tak sa o návrhu diskutuje niekoľko rokov. Za uplynulé obdobie pribudlo pár kusov betónových krytov na koše.

Či bude budúci rok z tohto pohľadu pre obyvateľov žilinského sídliska Hájik úspešnejší, a dočkajú sa ďalšieho riešenie, je zatiaľ otázne. V materiálov na rokovanie komisií, ktorými by sa malo zaoberať aj najbližšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiline počas mesiaca december, však figuruje zoznam investičných akcií pre budúci rok.

V pláne financií je vyčlenených aj 500 000 eur na projekt zapustených kontajnerov na Hájiku. Realizácia desiatich kusov by podľa Odboru riadenia projektov a investícií Mestského úradu v Žiline mohla začať v máji 2022.

Dopravný servis
Strážov
Zver pri ceste
01:28
Lysica
Zver pri ceste
00:37
Strečno
Kolóna
23:43
Strečno
Kolóna
23:24
Strečno
Kolóna
22:44
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.