Dnes najčítanejšie
Výsledky aukcie o stánky na Vianočných trhoch 2019 sú známe, najdrahší vydražili za 20-tisíc eur

30 apríl 2018 - 22:08

Dnes ubehlo 73 rokov od oslobodenia Žiliny, na Bôriku odhalili pamätnú tabuľu 1907 vojakom

Foto: Dnes ubehlo 73 rokov od oslobodenia Žiliny, na Bôriku odhalili pamätnú tabuľu 1907 vojakom
Galéria: 4 fotky
Foto: TS Mesto Žilina

V pondelok 30. apríla 1945 sa Žilina prebudila do dňa, ktorý sa zapísal do dejín mesta veľkými písmenami. Vojaci Červenej armády, 1. čs. armádneho zboru a rumunské jednotky oslobodili naše mesto spod nacistického útlaku. Od tejto udalosti práve dnes uplynulo 73 rokov.

Pamiatku všetkých, ktorí na konci druhej svetovej vojny vybojovali mier a oslobodili Slovensko aj mesto Žilina spod nacistického útlaku, si uctili aj Žilinčania. Spomienkové oslavy začali pri pamätníku vojakov 1. Československého armádneho zboru, ktorý je v Sade SNP a vyvrcholili pietnym aktom kladenia vencov na Vojenskom cintoríne na Bôriku.

„Realita druhej svetovej vojny poznačila aj naše mesto. Na bôrickom vojenskom cintoríne odpočíva mnoho sovietskych vojakov a dôstojníkov, ktorí padli v bojoch na severozápade Slovenska. Do dnešného dňa sa nám postupne podarilo vypátrať vyše 1900 mien padlých vojakov, ktorí sa zaslúžili o oslobodenie Žiliny,“ uviedol po spomienkových slávnostiach na Bôriku zástupca žilinského primátora Patrik Groma, ktorý si uctil pamiatku hrdinov položením vencov pri oboch žilinských pamätníkoch.

Tragédie druhej svetovej vojny je podľa neho dôležité neustále si pripomínať. „To, že uplynuli už desiatky rokov od vojnových udalostí nám nedáva právo zabúdať. Práve naopak. Je nutné, aby sme si pripomínali akú veľkú daň na ľudskej civilizácii prinieslo fašistické plienenie,“ doplnil Patrik Groma.

Na cintoríne leží 1907 vojakov, ich cti slúži nová pamätná tabuľa

Spolu s ním sa pietneho aktu zúčastnil aj zástupca primátora Anton Trnovec, veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, radkyňa veľvyslanca Bieloruskej republiky, zástupcovia Ministerstva obrany, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov či priami účastníci bojov o Žilinu.

Žilinský viceprimátor spolu so zástupcami zahraničných veľvyslanectiev vysypali na hroby vojakov Červenej armády hlinu z bieloruského partnerského mesta Grodno.

Výročie oslobodenia Žiliny z 30. apríla 1945 / 4 fotky

Vďaka spolupráci s ruským veľvyslanectvom sa podarilo Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov zosobniť vojakov pochovaných na Vojenskom cintoríne. Ich mená sú vryté na pamätnej tabuli, ktorú dnes slávnostne odhalili.

„Do roku 2018 sme uvádzali, že na cintoríne je pochovaných 1768 vojakov Červenej armády. Dnes sme odhalili pamätnú tabuľu vojakov, ktorí tu ležia v spoločných hroboch či samostatne, a na nej sa nachádza 1907 mien,“ doplnil Juraj Drotár, podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.


357 zdieľaní
Zdroj: TS Mesto Žilina

Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Stacionárny radar
07:15
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
07:15
Strečno
Práca na ceste
07:14
Oškerda
Kolóna
07:13
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
07:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia