Dnes najčítanejšie
VIDEO: Odborový zväz KOVO avizoval v Žiline prípravu na generálny štrajk

21 december 2021 - 13:24
Tamara Antolová

FOTO: V Liptovskom Mikuláši vzniklo pamätné miesto popravy Jánošíka. Šibenica má takmer štyri metre

Foto: FOTO: V Liptovskom Mikuláši vzniklo pamätné miesto popravy Jánošíka. Šibenica má takmer štyri metre
Galéria: 10 fotiek
Foto: Mesto L. Mikuláš/Facebook
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Na mieste, kde popravili najväčšieho slovenského ľudového hrdinu, vyrástol pamätník. S nápadom vybudovania prišiel Mikulášsky okrášľovací spolok, ktorý evidoval dopyt po tomto veľkom hrdinovi zo strany mesta, domácich alebo turistov z rôznych častí Slovenska. Počas prvej fázy sa na Šibeničkách v Liptovskom Mikuláši postavil pamätník s informačnou tabuľou, po druhej fáze sa počíta s vybudovaním chodníkov, lavičky či oporného múru.

Oceľový pamätník, ktorý zhotovil Stanislav Machovčák, je takmer štvormetrová replika šibenice a reliéf Jánošíka. Celá sa nesie v čiernych a strieborných tónoch. Podkladom je železobetónová konštrukcia, ktorá symbolizuje národný vrch Slovákov, a to Kriváň. Do neho je vložená oceľová mreža znázorňujúca väznenie pred Jánošikovou popravou a, samozrejme, samotná šibenica, kde je umiestnená oceľová tabuľa. Tá je v tvare pergamenu, na ktorom je rozsudok, ktorý si Jánošík pred popravou vypočul.

Dokreslenie detailov oceľových prvkov (reliéf, pergamen, knihu či valašky) mal na starosti spoluautor, projektant a maliar Miroslav Michálek. Prvky boli následne vypálené laserom a plazmou.

„Juraj Jánošík zohral veľkú úlohu v histórii nášho mesta a konečne budeme mať spomienkové miesto, ktoré nám ho bude pripomínať. Popravenie ľudového hrdinu síce nie je na chválenie sa, ale bolo súčasťou histórie nášho mesta, preto chceme, aby pamätné miesto prispelo aj k informovanosti o tomto počine. Len pripomínam, že za Jánošíkovu popravu sa už Mikulášania Terchovčanom verejne ospravedlnili a tí im aj verejne vyjadrili odpustenie, čo pripomína aj tabuľa pri pamätnom mieste,“ tvrdí primátor mesta Lipt. Mikuláš Ján Blcháč. 

Mier medzi primátormi pripomína aj tabuľa v tvare oceľovej knihy nachádzajúca sa vedľa pamätníka. Jej obsahom je zmierovacia zmluva. „Kniha ukotvená dvoma valaškami otočenými ostrím od seba symbolizuje uvedenú dohodu. Rovnakú valašku používal v tej dobe aj samotný Jánošík. Sú to kurucké sekery ako symbol revolty proti vtedajšiemu zriadeniu,“ priblížil Miroslav Kašák z Mikulášskeho okrášľovacieho spolku.

„Pamätník s informačnou tabuľou osadíme v priebehu decembra,“ poznamenal predseda spolku Miroslav Kašák. Zakladajúcim členom okrášľovacieho spolku je na návrh primátora Jána Blcháča aj samotné mesto Liptovský Mikuláš. Projekt vytvorenia pamätného miesta popraviska podporil dotáciou vo výške 3600 eur Žilinský samosprávny kraj.Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
21:15
Strečno
Zver pri ceste
20:52
Hričovská
Jama na ceste
20:29
Rudinka
Jama na ceste
20:29
Oškerda
Kolóna
20:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia