Dnes najčítanejšie
Pri cestovaní v MHD alebo vstupe do nemocnice či obchodu je od dnešného dňa povinný respirátor
COVID-19 vývoj situácie v kraji

06 september 2021 - 14:33

Žilinský literárny festival 2021 bude prepojený so Sphérou, počas troch dní prinesie bohatý program

Foto: Žilinský literárny festival 2021 bude prepojený so Sphérou, počas troch dní prinesie bohatý program
Foto: ŽLF

Najväčšia literárna udalosť na strednom Slovensku nebude chýbať ani tento rok, v poradí už 18. ročník Žilinského literárneho festivalu organizuje občianske združenie ZLF už tradične v spolupráci s kníhkupectvom Artforum v Žiline, kultúrnym centrom Stanica Žilina-Záriečie a mestom Žilina. Konať sa bude v dňoch 16. až 18. septembra 2021 v priestoroch Novej synagógy v Žiline, ktorej dominuje monumentálna Sphéra vizuálneho umelca Juraja Gábora.

„Jeho funkčné dielo prepojíme na tri festivalové dni s bohatým literárnym a kultúrnym programom. Nebudú chýbať diskusie so zaujímavými slovenskými aj zahraničnými autormi, koncerty, výstavy, workshopy, celodenný detský program a knižný trh vydavateľov a kníhkupectiev. Priamo v Sphére sa odohrá niekoľko sprievodných podujatí a literárnych diskusií, a zároveň bude počas sobotného dňa slúžiť ako chillout zóna, kde si budú návštevníci môcť oddýchnuť s dobrou knihou,“ pozývajú organizátori.

Budete si tak môcť prísť vychutnať vôňu kníh a kávy v jedinečnom architektonickom priestore s neopakovateľnou atmosférou:

„My sa tešíme na vás, a vy sa môžete tešiť na maďarského spisovateľa Pála Závadu, ktorý príde festival otvoriť aj so svojimi dvoma prekladateľkami do slovenčiny. Juraj Gábor vám bude priamo v Sphére čítať z knižnice Sphéry a v piatok bude Sphéra patriť umeleckej inštalácii bieloruského umelca Andreja Kurejčika, v ktorej zaznejú autentické výpovede účastníkov bieloruskej revolúcie.“

Zdroj: ZLF

V piatok príde Ilona Németh porozprávať o projekte Eastern Sugar, ktorý je prvou vydavateľskou spoluprácou Slovenskej národnej galérie a Vydavateľstva Absynt, spolu s fotografkou vizuálnych esejí Oljou Triaškou Stefanović. Tešiť sa môžete aj na výstavu ilustrácií z kníh Lukáša Cabalu a na jednu z najobľúbenejších súčasných českých autoriek Alenu Mornštajnovú.

O úskaliach a skrytých pôvaboch trópu “mať gule” bude prebiehať diskusia s antropológom a držiteľom ocenenia Biela vrana Andrejom Belákom, a večer bude patriť uznávanému poľskému novinárovi Wojciechovi Jagielskemu. Večerná bodka za piatkovým programom bude opäť v Sphére, kde sa v intermediálnom projekte predstaví neurónová sieť Liza Gennart, ktorá píše poéziu v slovenčine.

V sobotu sa okrem knižného trhu a detského programu môžete tešiť na novinára Lukáša Onderčanina, ktorý sa vydal po stopách ľudí, ktorí sa z relatívneho bezpečia prvorepublikového Československa rozhodli vydať do ďalekého Kirgizska, aby tam založili komúnu Interhelpo.

Reportér Tomáš Forró a publicista Samo Marec sa v spoločnej diskusii pozrú na bezprávie na perifériách sveta aj Slovenska. Sobotný literárny program zakončí nekorunovaný kráľ slovenskej historickej fantasy Juraj Červenák a Tomáš Hudák sa s hosťami vydá v Sphére po stopách smiechu schovaného v knihách.

Na základe prijatých opatrení budú všetky akcie, ktoré sa budú od 6. septembra konať v kultúrnom centre Nová synagóga Žilina – a teda aj Žilinský literárny festival – prístupné len pre očkovaných účastníkov.

Miesto: -
Dátum: 16.09.2021 - 14:00    18.09.2021 - 16:00
Zdroj: ŽLF


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
18:28
Strečno
Jama na ceste
18:25
Strečno
Kolóna
18:14
Strečno
Kolóna
18:00
Mojšova Lúčka
Kolóna
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia