Dnes najčítanejšie
Za štvrtok pribudlo spolu 1 155 pozitívnych prípadov koronavírusu, v nemocniciach leží už 275 pacientov
COVID-19 vývoj situácie v kraji

05 máj 2021 - 16:34

V žilinskej nemocnici si pripomenuli Medzinárodný deň pôrodných asistentiek, pôsobí ich tu 33

Foto: V žilinskej nemocnici si pripomenuli Medzinárodný deň pôrodných asistentiek, pôsobí ich tu 33
Foto: FNsP Žilina

Medzinárodný deň pôrodných asistentiek vyhlásený pod záštitou Medzinárodnej konfederácie pôrodných asistentiek (ICM), ktorý každoročne pripadá na 5. máj, si dnes pripomenuli aj v žilinskej nemocnici. Cieľom tohto dňa je vyzdvihnúť a priblížiť význam práce pôrodnej asistentky ako dôležitej sprievodkyne ženy pred, počas a po pôrode.

Na oddelení gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina pracuje 33 pôrodných asistentiek. Prítomné sú pri každom pôrode, zabezpečujú starostlivosť na oddelení šestonedelia a rizikovej gravidity, pooperačnom oddelení, operačnej sále i príjmovej ambulancii.

„Pôrodná asistentka je samostatnou odborníčkou, má vysokoškolské vzdelanie a napriek tomu, že väčšina ľudí vníma jej prácu len pri pôrode, poskytuje tiež špecializovanú starostlivosť a podporu tehotným ženám ešte pred pôrodom a zároveň mamičkám v popôrodnom období počas šestonedelia,“ priblížila vedúca pôrodná asistentka oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Lenka Játiová.

Podľa jej slov sú pôrodné asistentky žilinskej nemocnice oporou a profesionálnou pomocou pri narodení takmer dvoch tisícok detí ročne. Najstaršia a najdlhšie pôsobiaca pôrodná asistentka na oddelení má 62 rokov, najmladšia 24.

„Mamičky si našu pôrodnicu vyberajú aj vďaka kvalite a skúsenostiam personálu, mnohým zmenám, ktorými si oddelenie prešlo a naďalej prechádza. Snažíme sa ženám poskytnúť odbornú pomoc, ale rovnako ľudský prístup a vľúdne prostredie, aby bol pôrod napriek bolesti ten najkrajší okamih narodenia nového života,“ doplnila L. Játiová s tým, že tento rok vo FNsP Žilina prebehlo za prvý štvrťrok už 571 pôrodov.

K sviatočnému dňu poprialo pôrodným asistentkám i vedenie žilinskej nemocnice. „V mene rady riaditeľov by som rád úprimne poďakoval všetkým našim kolegyniam, ktoré sa venujú tomuto poslaniu a vďaka ktorým môžu k nám ženy prichádzať s pocitom istoty a bezpečia, že sa o ne dobre postaráme. Prajeme im najmä mnoho síl a zdravia, aby aj naďalej mohli svoju prácu robiť s láskou ako doteraz. Veľká vďaka,“ uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Zdroj: FNsP Žilina


Dopravný servis
Nemocničná
Kolóna
14:15
Kamenná
Kolóna
14:10
Strečno
Kolóna
14:09
Košická
Kolóna
14:09
Nemocničná
Kolóna
13:45
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia