Dnes najčítanejšie
Od 10. mája bude Slovensko ružové, po úzkom kontakte s pozitívnym budú výnimky z izolácie

31 marec 2021 - 12:14

700. výročie udelenia mestských výsad Žiline bude pripomínať umelecké dielo na Mariánskom námestí

Foto: 700. výročie udelenia mestských výsad Žiline bude pripomínať umelecké dielo na Mariánskom námestí
Foto: Mesto Žilina

Výtvarno-architektonické riešenie návrhu diela na pripomenutie 700. výročia udelenia prvých, v súčasnosti známych, mestských výsad Žiline v roku 1321 kráľom Karolom I. Róbertom z Anjou a zároveň 640. výročia Privilégia pre žilinských Slovákov je cieľom verejnej anonymnej súťaže „700 rokov Žiliny“, ktorú v minulých dňoch vyhlásila žilinská samospráva spoločne s Útvarom hlavného architekta mesta Žilina.

„Pre naše mesto ide o dve významné výročia, ktoré chceme Žilinčanom pripomenúť aj prostredníctvom umeleckej tvorby. Dielo bude umiestnené na Mariánskom námestí pred radnicou alebo na jej budove. Ide o historicky a priestorovo dôležitú časť, ktorá je súčasťou hlavného námestia v Mestskej pamiatkovej rezervácii Žilina. Obyvateľom a návštevníkom Žiliny by malo dielo priblížiť históriu mesta a prispieť k atraktívnosti celého priestoru,“ priblížil primátor Peter Fiabáne.

Súťaž presne nešpecifikuje, či pôjde o sochu alebo iné kreatívne dielo, malo by však zohľadňovať kontext a význam priestoru pri Radnici alebo na nej, kde môže byť umiestnené. Útvar hlavného architekta mesta Žilina pripúšťa aj umiestnenie do plochy námestia, avšak len v podobe symbolických “stôp”. V prípade umiestnenia do priestoru musí byť dielo odolné aj voči zime, aby mohlo byť umiestnené celoročne.

Dielo bude umiestnené pri Radnici mesta Žilina. Zdroj: Mesto Žilina

Lehota na odovzdanie súťažných návrhov je do 13. mája 2021 do 15.00 hod. Zasadnutie poroty a vyhodnotenie súťaže sa bude konať v termíne 19. – 20. mája 2021.

Súťažné návrhy, ktoré splnia podmienky anonymnej verejnej súťaže, budú hodnotené na základe kreativity navrhovaného riešenia v kontexte výročia a samotného navrhovaného architektonického a výtvarného riešenia. Posudzovať sa bude funkčné využitie diela, jeho originalita a realizovateľnosť návrhu.

Víťazný výtvarník bude na základe výsledkov rokovacieho konania aj zhotoviteľom umeleckého diela. Kompletné umelecké dielo, vrátane stavebnej časti a autorského dozoru, je odhadované na sumu 35 000 eur.
43 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Kotešová
Policajná hliadka
20:54
Terchová
Práca na ceste
20:53
Kotešová
Prekážka na ceste
20:27
Na Horevaží
Prekážka na ceste
20:26
Lavobrezná
Práca na ceste
20:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia