Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V Žilinskom kraji došlo k ďalšej tragickej nehode, zrážku s kamiónom neprežil vodič auta

06 september 2020 - 13:00

Pri nehode v Malej Fatre sa zranilo päť záchranárov, vážnejšie poranenia utrpeli traja z nich

V sobotu 5. septembra popoludní došlo počas zásahu záchranárov v Malej Fatre k nešťastnej udalosti. Terénne vozidlo Horskej záchrannej služby (HZS) sa v oblasti nad Chatou na Grúni prevrátilo a niekoľkokrát v strmom svahu pretočilo.

Na miesto boli ihneď vyslaní leteckí záchranári zo Žiliny, príslušníci Hasičského a záchranného zboru z Terchovej a viaceré posádky pozemných záchranárov - rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a rýchlej zdravotnej pomoci (RZP).

„Po rekognoskácií terénu vysadili leteckí záchranári lekára z paluby priamo k miestu nešťastia. Vo vozidle sa viezli piati členovia Horskej záchrannej služby, pri príchode lekára sa už nachádzali mimo vozidla. Ako prvému poskytol lekár neodkladnú zdravotnú starostlivosť mužovi, ktorý utrpel poranenie hrudníka, hlavy, s podozrením aj na poranenie brucha,“ spresňujú leteckí záchranári.

Zranený bol v transportnom saku z miesta pomocou lanovej techniky evakuovaný a prevezený na najbližšie vhodné miesto dostupné aj pre pozemnú záchranu. Následne sa vrtuľník s lekárom vrátil pre ďalšieho zraneného muža.

„Toho s podozrením na poranenie v oblasti obličiek záchranári v transportnej sedačke z miesta evakuovali a previezli na rovnaké miesto. Ako posledného evakuovala z miesta posádka pacienta s vážnym poranením tváre a úrazom ramena,“ uvádza Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE.

Všetci traja horskí záchranári boli odovzdaní do starostlivosti privolaných posádok rýchlej zdravotnej pomoci, ktoré ich previezli na ďalšie ošetrenie do najbližších zdravotníckych zariadení. Poslední dvaja utrpeli ľahšie poranenia a z miesta ich do nemocníc transportovali pozemní záchranári.

Traja záchranári s vážnejšími poraneniami boli prevezení na ďalšie vyšetrenia a ošetrenie do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline a zvyšní dvaja do nemocnice v Dolnom Kubíne.


Záchranári, ktorým sa nehoda stala, smerovali na pomoc slovenskej turistke pociťujúcej bolesť v oboch kolenách. Tá v sprievode manžela a s obmedzením pri pohybe postupovala veľmi pomaly. Náhradná posádka záchranárov jej po príchode poskytla prvú pomoc, fixáciu a podala medikamentóznu liečbu.

Pomocou nosidiel ju následne záchranári pozemne transportovali ku Chate na Grúni, odkiaľ ju terénnym vozidlom dopravili do Štefanovej.  Odtiaľ pokračovala na vlastnú žiadosť v sprievode manžela ich vlastným autom.


691 reakcií


Dopravný servis
Nemocničná
Práca na ceste
09:27
Strečno
Práca na ceste
09:26
Strečno
Kolóna
08:45
Strečno
Jama na ceste
08:29
Rudinka
Stacionárny radar
08:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.