Dnes najčítanejšie
Za včerajší deň evidujú 21 nových prípadov nákazy COVID-19, z toho tri v Žilinskom kraji

23 marec 2020 - 16:02

V centre sociálnych služieb Likava sa potvrdila nákaza, župa dala otestovať 45 zamestnancov

Foto: V centre sociálnych služieb Likava sa potvrdila nákaza, župa dala otestovať 45 zamestnancov
Foto: ilustračné - pixabay

V župnom zariadení v okrese Ružomberok sa potvrdila nákaza koronavírusom u jednej z pracovníčok. Žilinský samosprávny kraj ako zriaďovateľ dal preto otestovať 45 zamestnancov, na ktorých výsledky aktuálne čaká.

Podľa vyjadrenia kraja je cieľom zabezpečiť testovanie všetkých klientov i zamestnancov zariadenia. V zariadení už platia prísne karanténne opatrenia, zabezpečiť prevádzku centra pomáhajú dobrovoľníci z radov medicínskych študentov:

„Starostlivosť o klientov, pokiaľ sú zamestnanci v karanténe, nám pomáhajú zvládnuť dobrovoľníci spomedzi medikov z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského z Bratislavy a Jeseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Veľmi si to vážim a ďakujem za ich ochotu a chuť pomôcť,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová. 

Zamestnankyňa CSS Likava nepociťovala žiadne príznaky ochorenia COVID 19 a momentálne je v domácej karanténe. K jej testovaniu pristúpil regionálny úrad verejného zdravotníctva, nakoľko bola na oslave s inou osobou, u ktorej bol neskôr potvrdený nový koronavírus. 

V zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, platí už od 1. marca zákaz návštev. Prijatá bola séria opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. V

ytvorené boli krízové štáby, ktoré denne monitorujú a usmerňujú klientov i zamestnancov. Robí sa zvýšená dezinfekcia priestorov, pri vstupoch sú dezinfekčné prostriedky na hygienu rúk a pozastavené boli skupinové terapie.

„Koronavírus nie je len zdravotný problém, faktom je aj dlhá izolácia. Naši sociálni pracovníci s klientami robia individuálne, hovoria so seniormi aj o súčasnej situácii a dôležitosti dodržiavať opatrenia, zabezpečujú im drobné nákupy, lieky a hygienické potreby,“ informovala riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová.

Zamestnanci sú povinní nosiť rúška. Rúška majú aj klienti, mnohé zariadenia si ich šijú svojpomocne, aby pokryli výpadky u dodávateľov. Žilinský samosprávny kraj pravidelne analyzuje zásoby a množstvá plošnej dezinfekcie, dezinfekcie rúk, bielizne a sanitárnych zariadení. Aktuálne do zariadení distribuuje ochranné rukavice, kombinézy a okuliare.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

166 zdieľaní
Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Dopravný servis
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
14:14
Svedernik
Dopravná nehoda
13:57
Horný Hričov
Zver pri ceste
13:55
Priemyselná
Jama na ceste
11:24
Estakáda
Jama na ceste
11:24
Zobraziť aktuálne hlásenia