Dnes najčítanejšie
V osadách je 31 pozitívne testovaných v rôznych 5 lokalitách, celkovo pribudlo 101 pacientov

14 január 2020 - 13:41

Pre projekt planetária v Žiline sa nepodarilo získať zdroje, župa a univerzita rozpustili združenie

Foto: Pre projekt planetária v Žiline sa nepodarilo získať zdroje, župa a univerzita rozpustili združenie
Foto: ilustračné - www.zask.sk

Ešte v marci 2017 predložilo minulé vedenie Žilinského samosprávneho kraja na zasadnutie zastupiteľstva návrh, ktorého súčasťou bolo vytvorenie združenia pre realizáciu projektu Planetárium Žilina. Druhým partnerom župy bola Žilinská univerzita v Žiline, na konci prípadnej úspešnej realizácie malo byť supermoderné planetárium priamo v areáli univerzity.

Ako súčasť planetária bola zamýšľaná aj konferenčná miestnosť pre 200 hostí s možnosťou 3D kina, priestor mal ponúknuť možnosti pre workshopy či výstavy. Projekt si kládol za cieľ spopularizovať vedu a vybudovať priestory, využiteľné na praktickú časť vzdelávania študentov.

Už v roku 2018 bolo však jasné, že z veľkolepých plánov nič nebude. Dôvodom je fakt, že sa spoločnému združeniu nepodarilo získať externé zdroje financovania na náročný projekt:

„Nové vedenie ŽSK spolu s vedením univerzity sa dohodlo, že nebudeme pokračovať na príprave projektovej dokumentácie. Jedným z dôvodov je, že sa nepodarilo získať finančné prostriedky z výziev. Do tak náročného projektu bez finančného krytia nepôjde ani jeden z partnerov,“ potvrdila hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová. 

Peniaze sa vrátia v plnej výške, kraj nevylučuje záujem v budúcnosti

Definitívnu bodku za celou myšlienkou dalo novembrové zasadnutie krajských poslancov, ktorí odhlasovali zrušenie spoločného združenia s názvom “Planetárium Žilina”. Na štart dostalo združenie na účet po 60-tisíc eur od oboch zakladajúcich členov. Tieto peniaze sa po rozpustení vrátia na účet Žilinského samosprávneho kraja v plnej výške, keďže od založenia nebola vyvíjaná činnosť.

„V minulom období bolo vytvorené združenie, cez ktoré sa mali rozvíjať aktivity súvisiace s projektom ,,Planetárium Žilina“. Pri založení združenia každá zmluvná strana vložila na samostatný účet zriadený na tento účel finančné prostriedky vo výške 60.000,-€. Združenie od svojho založenia nevyvíjalo žiadnu činnosť a tak naň nevznikli ani žiadne náklady,“ potvrdila Remencová.

Správou finančných prostriedkov a dispozíciou s účtom bola poverená Žilinská univerzita v Žiline, ktorá peniaze poukáže naspäť na účty členov. Podľa hovorkyne kraj nevylučuje, že ak by sa v budúcnosti vyskytla možnosť refinancovať vznik podobného centra popularizácie vedy, zapojil by sa opäť. Nateraz sú ale prioritou iné oblasti.  

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

139 zdieľaní

Dopravný servis
Vysokoškolákov
Jama na ceste
17:00
B. S. Timravy
Kolóna
16:45
Košická
Jama na ceste
16:27
Považský Chlmec
Policajná hliadka
16:14
Priemyselná
Jama na ceste
15:58
Zobraziť aktuálne hlásenia