Dnes najčítanejšie
28-ročný muž spadol v noci z vyhliadky Veľkého Manína, padal desiatky metrov
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

12 september 2019 - 14:05

Do týždňa mobility sa zapojí aj Žilinský kraj, cestovné bude lacnejšie až o 47 percent

Foto: Do týždňa mobility sa zapojí aj Žilinský kraj, cestovné bude lacnejšie až o 47 percent
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Do Európskeho týždňa mobility sa zapojí Žilinská župa aj tento rok. Od pondelka 16. septembra do nedele 22. septembra budú môcť cestujúci prímestskými autobusmi cestovať so zľavou až do výšky 47%.

Zľavy na cestovnom sa budú týkať všetkých cestujúcich, ktorí zaplatia jednosmerné obyčajné cestovné. Cestovanie prímestskými autobusmi, ktoré financuje Žilinská župa vo verejnom záujme bude lacnejšie o 31 až 47 percent v závislosti od prejdenej vzdialenosti.  Využívaním udržateľných spôsobov dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, je možné znížiť emisie uhlíka, či zlepšiť kvalitu ovzdušia.

„Áut na cestách pribúda a ľudia často stoja v kolónach. Ak chceme ľuďom vrátiť dôveru v cestovanie autobusmi, či vlakmi, musíme im pripraviť vhodné podmienky. Tento rok sme napríklad v Rajeckých Tepliciach vybudovali moderné prestupné miesto s novými parkovacími miestami, informačnými tabuľami, či chráneným státím pre bicykle. Verím, že postupnými krokmi v integrácií dopravy sa nám podarí cestujúcich pritiahnuť do verejnej dopravy, čo bude mať za následok zvýšenie bezpečnosti aj celkovej pohody obyvateľov,“ uviedla županka Erika Jurinová.

Vlani Žilinská župa zaznamenala v rámci týždňa mobility nárast počtu cestujúcich o 26 percent. „Ďakujem všetkým, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie. Pevne verím, že sa nám tento rok podarí motivovať ešte viac cestujúcich, aby pred autom uprednostnili autobusy, prípadne využili rôzne alternatívne spôsoby dopravy,“ uzavrela županka.

Praktické informácie:
V týždni od 16. - 22. septembra 2019 budú môcť cestujúci verejnou hromadnou dopravou cestovať za zvýhodnené ceny lístkov. V rámci prímestskej pravidelnej autobusovej dopravy na území Žilinského kraja bude uplatňované zľavnené cestovné pre všetkých cestujúcich platiacich jednosmerné obyčajné cestovné ako v hotovosti, tak z dopravnej karty. Európsky týždeň mobility sa každoročne koná v rovnakom čase už 17 rokov. Žilinská župa sa zapojila po druhýkrát.
36 reakcií
Zdroj: Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Kragujevská
Prekážka na ceste
22:39
Rudinka
Policajná hliadka
21:43
Radoľa
Zver pri ceste
21:11
Hričovská
Policajná hliadka
20:52
Hlavná, Bytčica
Policajná hliadka
20:23
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia