Žilinský kraj by nemal mať problém s pohotovosťami ani po 1. júli, zapoja sa aj župné zariadenia


Foto: Žilinský kraj by nemal mať problém s pohotovosťami ani po 1. júli, zapoja sa aj župné zariadenia Foto: TS Žilinský samosprávny kraj

Žilinská župa pripravila komplexný plán riešenia pohotovostí. Od 1. júla bude pre ľudí v celom regióne Žilinského kraja zabezpečená ambulantná pohotovostná služba, a to vďaka solidárnemu modelu služieb lekárov.

Pohotovosti v Žilinskom kraji budú od 1. júla zabezpečené iba s minimálnymi zmenami oproti minulosti. Zo zákona sa však mení oficiálny názov pohotovostí - končí Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) a nahrádza ju Ambulantná pohotovostná služba (APS). Do prvého júla malo Ministerstvo zdravotníctva SR obsadiť APS. Cez výberové konania sa mu však nepodarilo pokryť celú župu.

„Žilinský kraj sa už pred tým začal dôsledne pripravovať na situáciu, ktorá mohla po prvom júli nastať. Rokovalo sa s lekármi, poskytovateľmi pohotovostí. Tam, kde sa nepodarilo získať licenciu, budeme mať zabezpečenú pohotovosť v župných zdravotníckych zariadeniach. Na Slovensku medzi krajmi sme lídrom v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Preto aj všetky štyri župné nemocnice plus poliklinika v Námestove budú poskytovať ambulantnú pohotovosť,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Niektorí lekári nemajú záujem slúžiť, župa navrhla možnosť výberu pred povinnosťou zo zákona

Župa predstavila zároveň úplne nový solidárny model fungovania pohotovostí. Ten umožňuje lekárom sa zo služby „oslobodiť“. Solidárny model pre lekárov bude súčasťou zmluvy medzi lekárom a APS v okrese.

„Lekár, ktorý nebude chcieť slúžiť - z dôvodu vyššieho veku, z rôznych zdravotných alebo iných dôvodov, zaplatí pomernú časť za neodslúžené hodiny na APS. Prepočty realizuje solidárna kalkulačka,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková s tým, že Žilinská župa na túto tému diskutovala aj s praktickými lekármi a na základe toho s nimi pripravili tento model. 

Podľa zákona, APS, o ktoré nemal nikto záujem, majú lekári slúžiť povinne. „Povinný nástup do služby tu bol už pred tým, nie vždy však bol spravodlivý. Často sa však stávalo, že lekár do služby z rôznych dôvodov nenastúpil. Najmä takýmto situáciám chceme na Žilinskej župe predísť a lekári by mali mať možnosť sa rozhodnúť, či chcú alebo nechcú slúžiť na pohotovosti,“ dodala Pekarčíková.

Ďalším bonusom, ktorý Žilinská župa prináša vo svojich zdravotníckych zariadeniach  je, že v čase trvania APS bude otvorená aj župná lekáreň v blízkosti pohotovosti a pacient si bude môcť zadovážiť predpísané a doporučené lieky priamo v nemocnici a nebude tak musieť večer zháňať pohotovostnú lekáreň.


Ambulantné pohotovostné služby v Žilinskom kraji od 1. júla 2018

1.    Čadca - dospelí,  deti a dorast :
Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca 

2.    Kysucké Nové Mesto - dospelí:
V rokovaní

3.    Trstená - dospelí , deti a dorast:
Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená

4.    Dolný Kubín - dospelí, deti a dorast:
Dolnooravská Nemocnica S Poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

5.    Námestovo - dospelí, deti a dorast:
Oravská poliklinika Námestovo

6.    Liptovský Mikuláš - dospelí, deti a dorast:
Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu.

7.    Bytča - dospelí:
V rokovaní

8.    Žilina - dospelí , deti a dorast:
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

9.    Martin - dospelí:
ZDRAVIE MARTIN s.r.o.

10.    Martin - deti a dorast:
Univerzitná nemocnica Martin

11.    Ružomberok - dospelí:
Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok

12.    Ružomberok - deti a dorast:
NOSKO Health prevention s.r.o.


Prečítajte si viac:

Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj