Júnové potulky mestom budú venované histórii žilinských fontán


Foto: Júnové potulky mestom budú venované histórii žilinských fontán

Turistická informačná kancelária mesta Žilina (TIK Žilina) pripravila aj v mesiaci jún potulky mestom, počas ktorých sa vždy zameria na jednu tému a tú bližšie predstaví zúčastneným. Potulka na tému žilinské fontány a ich história prebehne v nedeľu 18. júna o 15:00 hod.

„V polovici júna sa stretneme, aby sme si horúce leto spríjemnili prechádzkou po Žiline spojenou s rozprávaním o osviežujúcich prameňoch a histórií fontán mesta. Potulku odštartujeme zastávkou v Sade na Studničkách, kde si pripomenieme tento významný žilinský vodný zdroj a jeho využitie v minulosti,“ spresňuje TIK Žilina.

Samozrejmosťou je zastavenie sa pri najkrajšej žilinskej fontáne - Žilinských pannách od majstra Vladimíra Kompánka, ktorá je v meste už od roku 1962, pričom až do roku 1993 stála na Hlinkovom námestí. Táto fontána sa pred rokom stala počas Staromestských slávností obeťou neznámych vandalov, ktorí do nej naliali čistiaci prostriedok.


„Cestou cez Námestie A. Hlinku a park SNP sa dostaneme k žilinským pannám. Autorom tejto najkrajšej žilinskej fontány je rodák z neďalekého Rajca, jeden z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov Vladimír Kompánek,“ uvádza TIK v pozvánke na potulky. Záujemci sa v daný termín stretávajú v Turistickej informačnej kancelárii Žilina.

Záver prehliadky bude patriť spievajúcej fontáne pod balustrádou a tej na Marianskom námestí, ktorá viackrát menila svoje podoby. „Odtiaľ sa presunieme k spievajúcej fontáne pod balustrádou, ktorej dominantu tvorí vymodelované srdce ako prameň, z ktorého vyteká voda. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na studne a fontánu na Mariánskom Námestí. Zaspomíname si na jej premeny a jednotlivé podoby v priebehu posledných rokov,“ uzatvára TIK Žilina a vyzýva Žilinčanov, aby sa k potulkám pripojili. 

Na potulku je potrebné sa vopred prihlásiť v Turistickej informačnej kancelárií mesta Žilina:
Tel.: +421 (0) 41 723 31 86, +421 (0)907 845 567
E-mail: info@tikzilina.eu
Vstupné: 2 € / osoba, platba bude prebiehať pred prehliadkou priamo u sprievodcu.

Miesto: Turistická informačná kancelária Žilina
Dátum: 18.06.2017 - 15:00


Prečítajte si viac: