Je dôležité, kto sa stará o naše zuby


Foto: Je dôležité, kto sa stará o naše zuby

Technológie, ich neustály vývoj, ktorý je výsledkom našich potrieb, požiadaviek, zasahujú do všetkých oblastí – stomatológiu nevynímajúc. To, že moderné prístroje cíti pacient na vlastnej koži, nemusí platiť iba v prenesenom význame. Urýchľujú a spresňujú diagnostiku problému, jeho riešenie, uľahčujú prácu lekárovi. Čo je podstatné, pacient sa práve vďaka nim často zbaví strachu zo zubára, ktorý mu neraz bráni chodiť na pravidelné prehliadky či riešiť nepriaznivý stav v ústach v čase, kedy vznikol. V neposlednom rade ide o šetrenie času a v konečnom dôsledku i peňazí. Je preto dôležité, kto sa stará o naše zuby.

Digitálny zubný röntgen – vidieť viac, vedieť viac.

Zubári v minulosti používali na röntgenové (RTG) snímky klasický film. Ich vyvolanie bolo prácne a časovo náročné. Problematická bola aj samotná manipulácia so snímkami. Digitálny zubný RTG znamená obrovskú výhodu - na snímok nečakáte - zobrazí sa už o pár sekúnd po nasnímaní na monitore, na ktorom ho možno zväčšovať, či farebne upravovať v prípade ak je potrebné zlepšiť viditeľnosť.



„Digitálny systém šošoviek dovoľuje aj zväčšenie dôležitých detailov, čo klasický zubný röntgen neumožňuje. Poskytuje teda presnejšie a detailnejšie informácie pre stomatológa a to pri menšej radiácii. Pacient dostáva výsledný snímok ako výtlačok na filme alebo v elektronickej forme,“ vysvetľuje MUDr. Alexander Schill, primár Schill Dental Clinic v Bratislave a v Žiline.

Digitálny zubný röntgen znižuje úroveň škodlivej radiácie na minimum v porovnaní s klasickými RTG, ktoré používajú film.

„Naše dentálne centrum poskytuje svoje röntgenologické služby pre širokú verejnosť. Aj pre tých, ktorí nie sú našimi stálymi klientmi. Našim pacientom poskytujeme vyhotovenie panoramatickej röntgenovej snímky štandardne ako súčasť vstupnej prehliadky. Získavame tak kompletný prehľad o stave zubov a tvrdých tkanív. Počítačovú tomografiu (CT) používame vtedy, keď je potrebné urobiť detailný trojrozmerný obrázok mäkkých tkanív ďasien a čeľuste, napr. pri navrhovaní optimálneho tvaru implantátov alebo mostíka,“ dodáva.



HealOzone™ –  rýchle a bezbolestné riešenie zubného katu

Medzi technológie, ktoré využívajú stomatológovia v rámci profesionálnej starostlivosti o zuby patrí aj ozónové ošetrenie chrupu. Ozón pomáha likvidovať baktérie, ktoré spôsobujú rozpad zubov, ochorenie ďasien a pomáha odstraňovať nepríjemný zápach v ústach.

Využíva sa ozónové ošetrovanie chrupu aj ako prevencia alebo slúži iba na opravu pokazených zubov?
Táto metóda má široké možnosti uplatnenia. Možno ju aplikovať v rámci prevencie, pričom sa využíva hlavne u pacientov v detskom veku. Takisto pomáha pri odstránení zubných kazov, no iba tých, pri ktorých nejde o pokročilé štádium spojené so zápalom nervu zuba. Po použití ozónu sa defekt prekryje výplňou. Ozón pomáha likvidovať baktérie, ktoré spôsobujú rozpad zubov, ochorenie ďasien a pomáha odstraňovať nepríjemný zápach v ústach.

Aké výhody prináša ozónová metóda odstránenia zubných kazov oproti štandardným procedúram?

Ozónová metóda sa dá aplikovať pri oprave väčšiny menších zubných kazov bez toho, aby ste museli očakávať pocit akejkoľvek bolesti. Nejedná sa o vŕtanie, ale o likvidáciu baktérií pomocou ozónu. Šetrí sa tak aj samotný zub. Ozón podporuje prirodzený „samočistiaci“ systém v ústach, ničí sírové súčasti na bezzápachové, a tým umožňuje čerstvejší dych. Pri pravidelnej aplikácií ozónu sa dosiahne zásadná redukcia znovuvytvárania zubného kazu. Ošetrenie prostredníctvom prístroja HealOzone™ pomáha predchádzať demineralizácii zubov.

Čo je HealOzone™?

• HealOzone™ je prístroj, ktorý využíva ozón v rámci prevencie, ale i pri samotných zákrokoch.
• Ošetrenie systémom HealOzone je rýchle a bezbolestné.
• Procedúra trvá 25-40 sekúnd na jeden zub.
• Aplikácia ozónu systémom HealOzone™ vytvára optimálne podmienky pre obnovu zdravých tzv. antiacidových baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú v našich ústach.

Digital Smile Design – vidieť svoj nový úsmev skôr, ako sadneme do kresla

Do zubárskeho kresla, si sadáme najmä vtedy, keď nám už bolesť nedá spať, alebo nás doň dotlačia výčitky svedomia zo zanedbanej prevencie. Možno by sa nám do ambulancie kráčalo smelšie, ak by sme vedeli, ako to v nej dopadne, či nám tá naša „odvaha“ stojí za to. Vidieť výsledok práce stomatológa bez toho, aby sme si sadli do jeho kresla, nie je fikcia.



Pracujete s metódou, ktorá je pre mnohých pacientov motivujúca, pomáha pri ich rozhodnutí, či sa vám zveria do rúk a podstúpia ošetrenie
Hovoríme o metóde Digital Smile Design, ktorej princíp je veľmi jednoduchý. Predstavte si, že máte od detstva sfarbené zuby od liekov, alebo nepravidelné, krivé či nejak mechanicky poškodené. Svoj úsmev radšej skrývate, ostýchate sa v spoločnosti, neprejavujete naplno svoju osobnosť. Zubára sa bojíte, lebo neviete ako to vo výsledku dopadne a či ten proces ošetrenia chrupu bude vôbec stáť za to. Ak by ste však uvideli výsledok našej práce skôr, ako vôbec sadnete do kresla, určite sa rozhodnete rýchlejšie. Budete jednoducho vedieť, prečo podstupujete jednotlivé zákroky. Samozrejme, okrem estetického výsledku, ktorý pacientov neraz pozitívne šokuje, je dôležité i zdravotné hľadisko chrupu. Pekný úsmev je predovšetkým zdravý úsmev.

Ako vyzerá postup od prvej návštevy až po rozhodnutie pacienta pre zákrok?

Aby sme pacientovi zmenu úsmevu mohli vopred ukázať, máme na klinike malé foto štúdio, kde ho odfotíme a do pár minút pomocou špeciálneho počítačového programu nadizajnujeme jeho nový úsmev. Potom, ako uvidí svoj nový úsmev na obrázku, rozhodne sa, či pristúpime k druhému kroku. Tým je odtlačok zubov. Môžeme ho urobiť bezprostredne po vizualizácii, aby sme nestrácali čas a pustili sa do modelu nového úsmevu. Približne do dvoch týždňov ho pripravia naši zubní technici a pacient si model môže vyskúšať. Uvidí sa v zrkadle a rozhodne sa, či môžeme začať so zákrokmi potrebnými pre finálne riešenie. Všetky tieto kroky sú dôležité, stále pacientovi poskytujú čas rozhodnúť sa a možnosť vidieť na sebe výsledok, ku ktorému sa dopracujeme. Až po odsúhlasení zo strany pacienta sa púšťame do ďalšej práce. Časová i finančná náročnosť ošetrenia chrupu závisí od jeho pôvodného stavu. U niekoho sú to len malé estetické korekcie, plomby, iný si vyžaduje hĺbkové ošetrenie či zložitejšie zákroky.

www.schill.sk/zilina


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: www.schill.sk/zilina