Šesť majstrovských titulov pre žilinských plavcov


Foto: Šesť majstrovských titulov pre žilinských plavcov
Galéria: 4 fotky

Slovenskí juniori a seniori sa zišli na svojich Letných majstrovstvách Slovenska v plávaní v dňoch 17.-19. júna na bratislavských Pasienkoch. Že je oveľa ťažšie plávať v juniorskom a staršom veku potvrdil počet zúčastnených klubov: kým v kategórii starších žiakov sa v Štúrove stretlo 50 klubov, teraz to bolo len 37. Klub plaveckých športov Nereus Žilina reprezentovalo 28 plavcov a v úspešnosti klubov skončili na 7. mieste.


Najväčšiu radosť nám urobil Vladimír Štefánik a to absolútnym víťazstvom na 200m voľný spôsob a zároveň novým juniorským rekordom časom 1:53,18. Starý rekord zaplával ešte v roku 1983 Marcel Géry. Vlado okrem víťazstva v juniorskej aj seniorskej kategórii v tejto disciplíne získal ešte po dve strieborné medaile na 100m aj 50m voľný spôsob.


Tak isto Laura Benková jedným skokom získala titul Majsterky Slovenska v obidvoch vekových kategóriách a tak isto v disciplíne 200m voľný spôsob. Okrem toho si vyplávala ešte v juniorskej kategórii striebro na 100m voľ. spôsob a bronz na 100m motýlik.

Obidvaja spomínaní plavci zaplávali druhý najhodnotnejší výkon majstrovstiev a onedlho nás budú reprezentovať na Majstrovstvách Európy juniorov, ktoré sa uskutočnia 6. – 10. júla v susednom Maďarsku.
Ďalšími medailistami boli juniori Dávid Bartáky a Tomáš Želikovský. Dávidovi sa konečne podarilo vyplávať titul na 100m motýlik a 2x bol druhý na 50m motýlik a 50m prsia. Tomáš sa 3x postavil na tretí stupienok v disciplínach 50m, 100m motýlik a 100m voľ. spôsob.


Veľkým úspechom je víťazstvo mužskej štafety na 4x100m voľný spôsob. Chlapci v zložení T. Želikovský, D. Bartáky, J. Gordík a V. Štefánik nechali za sebou aj kluby zvučných mien ako sú VŠK UK Bratislava a Dukla Banská Bystrica.
K zlatu pridali štafetové striebro mix štafeta 4x100m voľ. spôsob (T. Želikovský, L. Benková, N. Balogová, V. Štefánik) a bronz mix štafeta na 4x100m polohové preteky (R. Pavlíková, D. Bartáky, V. Štefánik, L. Benková).


Aj keď bez medaile, ale veľmi dobre sa darilo našej 13-ročnej juniorskej reprezentantke Slovenska Emme Marušákovej, ktorá sa úspešne presadila ja medzi staršími súperkami. Jej početná účasť v B-finále a zlepšenia časov z minulého týždňa z Majstrovstiev SR starších žiakov sú prísľubom do jej ďalšej plaveckej kariéry.


Celková bilancia klubu je 6 zlatých a zároveň 6 titulov Majstra SR, 8 strieborných a 5 bronzových medailí.Prečítajte si viac:

Zdroj: Peter Súkeník