Klimatizácia i USB porty na nabíjanie. Na Liptove a Orave začína jazdiť takmer 100 nových autobusov


Foto: Klimatizácia i USB porty na nabíjanie. Na Liptove a Orave začína jazdiť takmer 100 nových autobusov
Galéria: 7 fotiek
Foto: Facebook/Žilinský samosprávny kraj

Cestovanie prímestskou dopravou v regióne Liptov a Orava bude zase o niečo komfortnejšie. Začína tam premávať takmer stovka autobusov, ktoré dopravca už postupne zaraďuje na regionálne linky. Od 1. júna zároveň vstupujú do platnosti aj nové cestovné poriadky.

Celkom 95 nových autobusov začína premávať na linkách v okresoch Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok a Tvrdošín.

„Je našou ambíciou verejnú dopravu v Žilinskom kraji neustále zlepšovať a v tomto trende aj napredovať. V spolupráci s dopravcami kladieme dôraz na zvyšovanie štandardov a modernizáciu. Nové autobusy sú nielen pohodlné, ale aj ekologické a bezpečné. Ich výbava počíta aj s plánovaným rozširovaním integrovaného dopravného systému v celom kraji,“ povedala Jurinová.

Vozidlá sú v dvoch dĺžkach, 11 a 12 metrov. Spĺňajú emisnú normu Euro 6. Ich výbava zahŕňa LED panely, klimatizáciu, vnútorný elektronický informačný panel, bezdrôtové pripojenie na internet aj USB porty na nabíjanie mobilných zariadení.

Autobusy sú prispôsobené aj pre zdravotne znevýhodnených cestujúcich. Okrem ručne ovládanej rampy pre ľudí na vozíku je každý z nich vybavený vonkajším ozvučením. Signalizačné tlačidlá, ktorými cestujúci dávajú znamenie vodičovi, sú označené Braillovým písmom pre lepšiu orientáciu nevidiacich alebo slabozrakých pasažierov.

„Som presvedčený, že aj na základe tejto skúsenosti mnohí obyvatelia zvážia využívanie regionálnej autobusovej dopravy nielen na cestovanie do práce, ale napríklad aj za rekreáciou,“ poznamenal výkonný riaditeľ spoločností Arriva Liorbus Karol Petőcz.

Predsedníčka ŽSK zároveň informovala, že k obnove vozového parku dôjde začiatkom budúceho roka aj u prepravcu v regiónoch Horného Považia, Turca a Kysúc. 
Prečítajte si viac: