Fašiangové masky v Žiline - opäť rekordný počet


Foto: Fašiangové masky v Žiline - opäť rekordný počet
Galéria: 6 fotiek

Karneval v Žiline opäť vydarený. Fašiangové masky zaplavili mesto už po desiatykrát, pričom sme opäť mohli zazrieť unikátne karnevalové masky. V sprievode ich bolo vyše 500 a pekný efekt si môžete pozrieť aj vo fotogalérii mesta Žilina. Viac k akcii v oficiálnej tlačovej správe mesta Žilina

Žilina 3. 3. 2014 – Žilinský festival fašiangových masiek už po desiatykrát zakončil fašiangové obdobie v našom meste. Karnevalového sprievodu sa zúčastnila pestrá plejáda masiek, ktorých bolo spolu vyše 500. Svojimi tradičnými, na Slovensku nevídanými maskami, sa predstavil špeciálny hosť karnevalu – skupina „Dolna Sekirna“ z mesta Pernik v Bulharsku.

Už po desiatykrát zorganizovalo Mesto Žilina sprievod fašiangových masiek, v ktorom nechýbali originálne masky, väčšinu z nich si vlastnoručne zhotovili účastníci sprievodu. Tento rok sa na karnevale predstavil špeciálny hosť – skupina „Dolna Sekirna“ z mesta Pernik v Bulharsku, kde sa koná najväčší svetový festival fašiangových masiek už 48 rokov. Fašiangová tradícia Bulharov je založená na vyháňaní zlých síl a na vítaní znovuzrodenia prírody po náročnej zime. Súčasťou sprievodu boli deti aj dospelí z Centra voľného času Žilina, zo základných umeleckých škôl a z ďalších škôl v Žiline ako aj žilinskí seniori. V sprievode kráčali aj dvoj-až trojmetrové bábky divadla Theatre Kvelb z Českých Budějovíc, ktoré svojím predstavením „Masopust“ predstavilo divadelne spracovanú českú tradíciu fašiangu.

Program na Mariánskom námestí spestrili folkloristi z FS Rozsutec, FS Magura, FS Stavbár a mnoho ďalších, ktorí svojimi vystúpeniami pripomenuli zvyky našich starých rodičov. Súbor z Kysuckého Lieskovca predstavil tradičné pochovávanie basy so všetkým, čo k tomu patrí. Na záver programu zahrala Dychová hudba Fatranka. Najstarší ženský spolok Živena pre návštevníkov festivalu pripravil ochutnávku tradičných fašiangových dobrôt z vlastnej kuchyne.

zdroj: TS mesto Žilina
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu