Mário Glos z realitného centra MGM Žilina: Nehnuteľnosti od našich klientov kupujeme priamo my


Foto: Mário Glos z realitného centra MGM Žilina: Nehnuteľnosti od našich klientov kupujeme priamo my

Na realitnom trhu fungujú od roku 1997 a v Žiline stoja za viacerými úspešnými bytovými projektami ako napr. novostavby Europalace, Byty Rondel, Komenského rezidencia, Rudnay Residence a mnohými ďalšími. Majú medzinárodné skúsenosti, sú inovatívni a prichádzajú na trh s novým spôsobom rýchleho a hlavne garantovaného spôsobu predaja nehnuteľnosti - kúpia ich priamo oni.

O tom ako to presne funguje sme sa porozprávali s Mgr. Máriom Glosom C.I.P.S., konateľom žilinského realitného centra MGM a zároveň viceprezidentom Národnej Asociácie Realitných Kancelárií Slovenska (NARKS). 

Aké typy nehnuteľností vykupujete?

Úplne všetky- byty, domy, pozemky a aj komerčné nehnuteľnosti ako haly, sklady, budovy. Dokonca vieme kúpiť aj pozemok, kt. nie je stavebný. A taktiež aj podiel v nehnuteľnosti.

Ako prebieha takýto výkup?

Je to veľmi jednoduché, vlastník sa nám ozve napr. telefonicky. Vypýtame si základné údaje o nehnuteľnosti. Najneskôr v nasledujúci pracovný deň vlastníka kontaktujeme späť aj s nezáväznou ponukou, dohodneme si osobné stretnutie na ktorom prejdeme všetky ďalšie možnosti. Akonáhle sa dohodneme, realizujeme predaj, podpisujeme zmluvy a vyplácame kúpnu cenu.  Tento proces vie byť veľmi rýchly.

Hovoríte, že výkup vo vašej réžii je veľmi rýchly, o akom čase teda bavíme?

Nehnuteľnosť vieme vykúpiť okamžite, do 48 hodín.  Samozrejme záleží to od typu nehnuteľnosti a ďalších okolností, napr. pokiaľ má nehnuteľnosť nejaké exekúcie alebo záložné práva, treba požiadať o vyčíslenie a to trvá trochu dlhšie.

Čiže exekúcie pri predaji nie sú prekážkou?

Pre nás to nie je žiadna prekážka. Vlastníkovi pomôžeme aj v komunikáciou s exekútorom a navyše sa postaráme o všetky právne záležitosti od rozpisu vyplatenia v kúpnej zmluve až po dosledovanie ich výmazu na katastri.

Dokážete nehnuteľnosť kúpiť, aj keď je založená v banke a má na ňu vlastník zobratú hypotéku?

Áno, dnes je takýchto nehnuteľností drvivá väčšina. Dohodneme sa s bankou, podľa vyčíslenia zostatku úveru sa následne vyplatí kúpna cena. V kúpnej zmluve sa dohodne rozpis kúpnej ceny a dohodnú sa ďalšie podrobnosti, ako napr. odovzdanie nehnuteľnosti. 

A stretávate sa s tým, že klient v nehnuteľnosti chce zostať naďalej bývať?

Áno, toto je dnes bežná požiadavka a z našej strany to vieme bez problémov akceptovať. Niekedy klienti potrebujú niekoľko mesiacov, kým im napr. dokončia nehnuteľnosť do ktorej sa sťahujú. Vírus covid 19 spôsobil viaceré zdržania napr. pri novostavbách a kolaudáciách, čiže odovzdanie nehnuteľnosti sa dohodne aj o niekoľko mesiacov. Rovnako bežné je aj to, že klient v nehnuteľnosti chce fungovať ďalej, ako keby v nájme s možnosťou spätného odkúpenia- aj toto je jeden z našich modelov, kedy vieme nehnuteľnosť vykúpiť.

Klient si teda vie kúpiť „svoju bývalú“ nehnuteľnosť naspäť?

Áno. Tento model spätného odkúpenia je dnes veľmi populárny. Vlastník si napr.  potrebuje vyrovnať svoje záväzky, ale nechce sa sťahovať a má záujem po nejakom čase, napr. po roku si nehnuteľnosť znova kúpiť. Počas celej doby ju bez obmedzení užíva, ani jeho okolie si nevšimne žiadnu zmenu. Hneď na začiatku sa dohodne termín, dokedy má klient záujem si nehnuteľnosť odkúpiť späť a aj za akých podmienok.  Je to veľmi efektívne riešenie, pokiaľ klient nechce meniť svoje bývanie a dočasne potrebuje vyriešiť svoju finančnú situáciu.

A čo dôchodcovia?  Pred nejakým časom ste verejne prezentovali výkup aj od nich.

Tento „dôchodcovský systém“ predaja nehnuteľnosti v zahraničí funguje roky. Mám taký pocit, že u nás na Slovensku je to stále TABU, čo je veľká škoda. Pritom je to výborný produkt, pri ktorom si aj starší ľudia vedia naplno užiť jeseň svojho života dôstojne, bez chýbajúcich financií a bez akejkoľvek zmeny svojho bývania.

Povedzte nám o tom viac, ako takýto výkup pri ľuďoch v dôchodkovom veku funguje? Je to bezpečné?

Postup je rovnaký ako pri klasickom predaji. Dôchodca odpredá svoju nehnuteľnosť, ale za podmienky, že v nej zostane bývať a bude ju bez akýchkoľvek obmedzení užívať až do konca svojho života.  Podľa môjho názoru je to jeden z najbezpečnejší spôsobov prevodu. Celý proces prebieha pod dohľadom notára, je maximálne transparentný. Klient dostáva doživotné právo bývania a užívania nehnuteľnosti. Pri nás sa nemusí obávať, že by skončil niekedy v budúcnosti na ulici- všetko je zmluvne podchytené. Najväčšou výhodou je,  že dôchodca nemení lokalitu, susedov, prostredie- všetko zostáva po starom až na jednu vec, ktorou je okamžité vyplatenie kúpnej ceny, čiže klient obdrží veľký objem peňazí, ktorý si vie začať hneď užívať. 

Na záver, nám skúste pár slovami zhrnúť najväčšie výhody priameho predaja nehnuteľnosti Vám.

V prvom rade je to rýchlosť, vieme vyplatiť kúpnu cenu okamžite. Ďalej je to 100% GARANCIA POVOLENIA VKLADU, čo znamená, že od začiatkov nášho fungovania od roku 1997 nám na katastri povolili všetky kúpne zmluvy a prešli všetky predaje.

Ďalšou výhodou je, že vlastník nemusí absolvovať desiatky obhliadok, nie je narušené jeho súkromie, jeho nehnuteľnosť nie je nikde zverejnená, fotky nenájdete na internete, čím je zachovaná maximálna diskrétnosť. A na záver to najdôležitejšie- predávajúcemu garantujeme kúpu jeho nehnuteľnosti- čiže má istotu a vyhne sa napr. riziku, že iný kupujúci nakoniec nemusí dostať úver a po týždňoch čakania odstúpi od kúpy.

V prípade, že máte záujem o predaj svojej nehnuteľnosti, môžete kontaktovať priamo realitné centrum MGM na tel. čísle 0903 86 99 86, alebo emailom na reality@realitymgm.sk


Zdroj: PR MGM Reality