Dnes najčítanejšie
24-ročný Lukáš Mackovčák z Čadce je už dva dni nezvestný, polícia po ňom pátra

11 júl 2018 - 13:40

Deutschkongress podporil viacjazyčnosť na Slovensku a poskytol nové podnety pre výučbu nemčiny

Foto: Deutschkongress podporil viacjazyčnosť na Slovensku a poskytol nové podnety pre výučbu nemčiny
Foto: Deutschkongress

Podujatie zamerané na podporu výučby nemeckého jazyka na Slovensku sa uskutočnilo 2. a 3. júla 2018. Oblasť workshopov pre učiteľov a lektorov podporila aj Nadácia Volkswagen Slovakia v spolupráci s Goetheho Inštitútom.

Kongres, ktorý zastrešila Katolícka univerzita v Ružomberku, trval dva dni a zúčastnili sa ho vydavateľstvá, školy a univerzity a takisto viacerí významní zahraniční profesori germanistiky. Podujatie vyvolalo veľký záujem medzi učiteľmi a lektormi nemčiny na Slovensku.

„Veľmi nás potešil záujem učiteľov a lektorov, ktorí tvorili jadro našej cieľovej skupiny. Je dôležité, že sa medzi sebou spoznali, porozprávali sa a vymieňali si skúsenosti. Zúčastnilo sa ich viac ako 300. Keďže znalosť cudzích jazykov je dôležitá v hospodárskom, vedeckom aj kultúrnom kontexte, považujeme udržanie možnosti učiť sa cudzie jazyky v našich školách za nevyhnutnú,“ uviedla spoluorganizátorka Hana Chmelárová Marková z Goetheho inštitútu.

Program Kongresu tvorili viaceré konferencie, rôzne didakticko-metodické workshopy, odborné i vedecké prednášky, či pódiové diskusie so zástupcami školstva a hospodárskej sféry. So svojimi prednáškami vystúpili napríklad renomovaní germanisti Prof. Dr. Matías Martínez a Prof. Dr. Werner Wintersteiner.

Veľký záujem vyvolala najmä utorková ranná pódiová diskusia ktorej sa zúčastnili viaceré kapacity z vedeckého (Dr. rer. pol. Michaela Kováčová, Univerzita P. J. Šafárika, Košice), vzdelávacieho (Phdr. Marián Damankoš, riaditeľ Evanjelického gymnázia v Prešove) hospodárskeho (Eric Reuting, VW Slovakia a Franz Böck, UNIQUA) i politického sektora (Katarína Bockaničová zo Štátneho pedagogického ústavu).

Pódiová diskusia za účasti kapacít z rôznych oblastí verejného života.

Spoločne debatovali na tému nedostatku nemecky jazykovo zdatných zamestnancov, pedagógov i žiakov a všetci vyjadrili nádej, že podujatie ako Deutschkongress pomôže daný stav do budúcnosti zmeniť.

Časť workshopov pre učiteľov a lektorov nemčiny podporila aj Nadácia Volkswagen Slovakia (Nadácia VW SK). „Sme radi, že sme počas workshopov mohli predstaviť projekt Experimentovanie po nemecky, na ktorom spolupracujeme s celkovo 74 učiteľmi nemčiny z 54 škôl z celého Slovenska. Kongres takisto ponúkol zúčastneným učiteľom, pedagógom, lektorom a inštitúciám možnosť získať poznatky o najnovších projektoch, ako aj možnosť predstaviť doterajšie spolupráce so školami, či firmami a nadviazať nové kontakty do budúcnosti,“ povedala Alexandra Pappová z Nadácie VW SK.

Dôležitou súčasťou Kongresu bola i tzv. Burza kontaktov - podujatie určené pre všetky firmy na Slovensku. So zástupcami škôl a univerzít sa počas krátkeho stretnutia (10-15 minút) mohli porozprávať o prípadnej spolupráci. Išlo o výbornú možnosť pre obidve skupiny účastníkov burzy nadviazať kontakt do budúcnosti.

Záštitu nad podujatím prebralo Ministrerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Viac informácií o Kongrese môžete nájsť na stránke www.deutschkongress.sk alebo na FB stránke Deutschkongress.


0 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
21:45
Kragujevská
Prekážka na ceste
21:42
Varín
Prekážka na ceste
19:42
Košická
Prekážka na ceste
19:41
Strečno
Práca na ceste
19:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina