08 január 2018 - 08:29

Mnohí vodiči v Žiline nevedia jazdiť po kruhových objazdoch, smerovky dávajú opačne

Foto: Mnohí vodiči v Žiline nevedia jazdiť po kruhových objazdoch, smerovky dávajú opačne

Kruhové objazdy majú za úlohu zlepšiť plynulosť cestnej premávky. Neznalosť pravidiel však tento účel dokáže úplne zmeniť. A v Žiline sa pre takúto neznalosť nielen že často tvoria kolóny, ale dochádza aj k malým nehodám. Najväčší problém spôsobujú vodičom smerovky. Niektorí totiž nevedia, ako a kedy ich majú vlastne na okružnej križovatke používať. Práve táto nejednotnosť vyvoláva chaos a zhoršuje dopravnú situáciu.

Smerovka len pri výjazde z okružnej križovatky

Smerovky sa zapínajú iba pri výjazde z kruhového objazdu, a tak, aby mali ostatní vodiči šancu znamenie o zmene smeru jazdy zaregistrovať. V praxi sa však stretávame s niečim úplne iným. Tu je niekoľko prípadov:

  • auto vchádza do kruhového objazdu so zapnutou smerovkou vpravo, pri výjazde nedáva smerovku
  • auto vchádza do kruhového objazdu, po celý čas má zapnutú smerovku vľavo, pri výjazde smerovku vypne
  • auto vchádza do kruhového objazdu bez smerovky a rovnako bez smerovky z neho aj vychádza

Vďaka všetkým týmto prípadom sú ostatní vodiči na ceste zmätení a nevedia, ako majú reagovať. Či do okružnej križovatky vojsť a riskovať zrážku, alebo radšej počkať a brzdiť dopravu. Nesprávne znamenia o zmene smeru jazdy môžeme pozorovať častejšie u vozidiel zo susedných okresov, no ani Žilinčania na tom nie sú o nič lepšie.

Smerovka vpravo už pred kruhovým objazdom

Dávať znamenie o zmene smeru jazdy vpravo môže vodič vtedy, ak odbočuje do najbližšieho výjazdu. Vtedy môže zapnúť smerovku ešte pred kruhovým objazdom, čím včas upozorní vodiča prichádzajúceho sprava a uistí ho, že môže bezpečne vojsť do križovatky. Ak nehovoríme o kruhovom objazde s viacerými jazdnými pruhmi (v Žiline Rondel), kde je potrebné pri preradení sa dávať znamenia o zmene smeru jazdy, tak sa smerovky inými spôsobmi nepoužívajú. 

Ďalšia chyba, ktorej sa vodiči dopúšťajú, je neznalosť pravidiel prednosti v jazde. V zásade platí, že ak nie je dopravnou značkou určené inak, prednosť má ten, kto vchádza do kruhového objazdu (pravidlo pravej ruky). V Žiline však takýto kruhový objazd zatiaľ nemáme a teda na každom platí, že prednosť má ten, kto je na kruhovom objazde - čo je aj určené príslušným zvislým dopravným značením.

Navyše, mnohí vodiči si jazdia ako chcú a taktiež sú často arogantní. Akoby pre nich platili vlastné pravidlá. Na zamyslenie je aj to, že veľká časť z držiteľov vodičských oprávnení ani len nepozná niektoré dopravné značky a pravidlá cestnej premávky.


0 zdieľaní


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
18:00
Mojšova Lúčka
Kolóna
17:41
Strečno
Kolóna
17:38
Rajecká cesta
Kolóna
17:30
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina