Dnes najčítanejšie
Mestská polícia v Žiline zadržala muža, ktorý sa mal počas dňa uspokojovať na verejnosti

19 december 2016 - 12:59

Aj tento rok priniesli skauti Betlehemské svetlo na Radnicu mesta Žilina

Foto: Aj tento rok priniesli skauti Betlehemské svetlo na Radnicu mesta Žilina
Foto: TS Mesto Žilina

Betlehemské svetlo priniesli aj tento rok na radnicu členovia Slovenského skautingu – 12. zbor Scarabeus Žilina. Betlehemské svetlo bude prístupné vo vestibule Mestského úradu v Žiline v priebehu dnešného dňa.

Na Slovensko sa Betlehemské svetlo dostalo  v sobotu 17. decembra 2016 z Viedne, kde ho rakúski skauti odovzdali zástupcom Slovenského skautingu.  História Betlehemského svetla siaha do 12. storočia, jeho novodobú históriu píšeme od roku 1986, kedy tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania. Pred Vianocami poslali do Betlehema lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do mesta Linz. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska.
 
Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, po ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990. V súčasnosti je tradícia Betlehemského svetla rozšírená aj v ostatných častiach sveta, mimo Európu.

Betlehemské svetlo je pre záujemcov k dispozícii aj vo vestibule Mestského úradu v Žiline v priebehu dnešného dňa, t. j. 19.  decembra.0 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Nemocničná
Práca na ceste
09:25
Považský Chlmec
Kolóna
09:08
Nemocničná
Práca na ceste
09:00
Mojšova Lúčka
Iné nebezpečenstvo
08:43
Estakáda
Jama na ceste
08:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia