Dnes najčítanejšie
Horskí záchranári pomáhali v Rudinke mužovi uviaznutému v lese, na Poludňovom Grúni si mladík zranil členok

19 december 2016 - 11:54

Žilinské a krasnojarské deti vzájomne spoznávali vianočné tradície cez videohovor

Foto: Žilinské a krasnojarské deti vzájomne spoznávali vianočné tradície cez videohovor
Galéria: 3 fotky
Foto: TS Mesto Žilina

Podstatou spolupráce medzi partnerskými mestami sú priateľské vzťahy, vzájomná podpora, výmena skúseností a kultúrnych tradícií. Pri príležitosti Vianočných viatkov uskutočnilo mesto Žilina videohovor cez skype s partnerským mestom Krasnojarsk z Ruska.

Žilina má jedenásť partnerských miest po celom svete. Jedným z nich je aj mesto Krasnojarsk v Rusku. Ani 5 500-kilometrová vzdialenosť nie je prekážkou pre intenzívnu spoluprácu miest.  Vo štvrtok 15. decembra sa na Radnici mesta Žilina uskutočnil videohovor cez skype, ktorý sa niesol vo vianočnej atmosfére. Cieľom videohovoru bolo vzájomné spoznávanie vianočných tradícií a národných zvykov. Slovenské vianočné koledy prišli našim ruským susedom predstaviť deti z Detského folklórneho súboru Lieska z Centra voľného času, Kuzmányho 105, Žilina. Deti zo Základnej školy Jarná v Žiline, ktoré sa tohto milého stretnutia zúčastnili, mali možnosť naučiť sa od svojich ruských rovesníkov vyrábať vianočné ozdoby a spoznať ruské vianočné koledy i tradičnú detskú hru v podaní folklórneho súboru Verba z Krasnojarska.

Za mesto Žilina sa videohovoru zúčastnili Andrej Černek a Kristína Šimurdová z odboru tlačového a zahraničných vecí, riaditeľ Základnej školy Jarná v Žiline Ján Kotman a učiteľka výtvarnej výchovy Zlatica Lajčiaková spolu so svojimi žiakmi, riaditeľka Centra voľného času Kuzmányho 105, Žilina Mariana Bohačiaková a vedúca DFS Lieska Viera Poliaková Hriechová so svojimi zverencami. Za ruskú stranu sa online videohovoru zúčastnili vedúca zahraničných vzťahov Mestského úradu Krasnojarsk Inna Dozorceva, riaditeľ umeleckej školy v Krasnojarsku Nikolaj Bolsunovskij, učiteľka a poslankyňa blízkeho mesta Ačinsk Inessa Voronova a niekoľko ďalších pedagógov a detí.   

Takáto forma spolupráce medzi našimi mestami nie je nová. Podobné online stretnutie sa konalo pred rokom 27. novembra 2015, kedy deti zo Základnej školy Jarná naučili svojich krasnojarských kamarátov nové výtvarné techniky, ako sú suchá ihla, linoryt či odkrývacia technika.

Krasnojarsk je tretie najväčšie mesto na Sibíri a administratívne centrum Krasnojarského kraja v Rusku. Žije tu približne 909-tisíc obyvateľov. Leží na rieke Jenisej a je dôležitou stanicou na transsibírskej magistrále. Partnerským mestom Žiliny je od roku 2011.


Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Košická
Jama na ceste
08:26
Strečno
Jama na ceste
08:24
Košická
Iné nebezpečenstvo
08:22
Radoľa
Práca na ceste
04:45
Oškerda
Práca na ceste
00:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina