Dnes najčítanejšie
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Jána Čelka za rektora Žilinskej univerzity

20 január 2016 - 10:36

Prebieha výmena starého verejného osvetlenia, nové LED lampy umožňujú regulovať intenzitu

Foto: Prebieha výmena starého verejného osvetlenia, nové LED lampy umožňujú regulovať intenzitu
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Čitateľ Michal nás upozornil na prebiehajúcu modernizáciu verejného osvetlenia. Práce sa začali na sídlisku Vlčince, na ulici Matice Slovenskej.

Mesto Žilina na základe nenávratného finančného príspevku v rámci Operačného programu konkurencieschopnosť a hospodársky rast zmodernizuje ďalšie vybrané časti verejného osvetlenia v meste Žilina, ktoré by malo byť dokončené v prvej polovici roka 2016.

Celkové oprávnené výdavky projektu budú vo výške takmer 750 000 EUR. 

Svietidlá s priemerným vekom nad 25 rokov už nevyhovujú súčasným požiadavkám na svetelno-technické parametre verejného osvetlenia a preto ich mesto vymení.  V existujúcej sústave verejného osvetlenia sa vymení 855 kusov starých svietidiel za spoľahlivé LED svietidlá s vysokou účinnosťou. 

V novej sústave verejného osvetlenia bude možné riadiť dobu prevádzky aj intenzitu osvetlenia vo vybratej dobe. Projekt rekonštrukcie ovplyvní šetrenie energiou ako i šetrenie finančných prostriedkov. 

Verejné osvetlenie sa vymení na nasledujúcich uliciach: P. O. Hviezdoslava, Kálov, Hálkova, Predmestská, Košická, 1. mája, Vojtecha Spanyola, Tajovského, Alexandra Rudnaya, Komenského, Hlinská, Obvodová, Centrálna, Pod hájom, Na Veľký Diel, Vysokoškolákov, Matice slovenskej, Obchodná, Sv. Cyrila a Metoda, Mateja Bela, Hôrecká cesta, Juraja Závodského a Závodská cesta.

Dĺžka riešených komunikácii je 21 km.

Nové osvetlenie má studené biele svetlo, čo je naproti starému - oranžovému pre mnohých vodičov veľká zmena. Ako uviedol čitateľ Michal, jemu svetlo mierne prekáža na oči, ale nakoniec sám dodal, že je to len o zvyku. Vďaka tejto teplote svetla získajú vodiči v uliciach lepší prehľad o situácií na ceste, nakoľko pri bielej studenej farbe je lepšia viditeľnosť.Dopravný servis
Strečno
Kolóna
09:45
Strečno
Kolóna
09:45
Rajecká cesta
Policajná hliadka
09:41
Strečno
Jama na ceste
09:37
Bratislavská
Policajná hliadka
09:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina