Strelecká príprava aj právne predpisy. V Žiline vyškolili nových mestských policajtov z celého Slovenska


Foto: Strelecká príprava aj právne predpisy. V Žiline vyškolili nových mestských policajtov z celého Slovenska

V uplynulých mesiacoch sa na Školiacom stredisku Mestskej polície v Žiline konal odborný kurz na prípravu novoprijatých mestských policajtov. Tentokrát však medzi nimi neboli len tí žilinskí. Školenia sa rovnako zúčastnili policajti z neďalekého Martina a Ružomberka, z miest v susedných krajoch – Dubnice nad Váhom, Žiaru nad Hronom a Lučenca –, no dorazili aj nováčikovia z východného Slovenska.

Celý odborný kurz sa niesol vo viacerých rovinách, predovšetkým v školení právnych predpisov a aj odbornej prípravy, medzi ktorú patrí telesná a strelecká príprava. Po troch mesiacoch intenzívneho vzdelávania tak mohli prebehnúť skúšky pred komisiou z ministerstva vnútra, ktorá po ich úspešnom zložení vydala osvedčenia a z kadetov sa stali plnohodnotní policajti.

„Naše vzdelávacie zariadenie mestskej polície je v rámci Slovenska známe svojou vzrastajúcou kvalitou výučby, za čo vďačím vedúcemu oddeleniu vzdelávania a lektorom, ktorých sme si vybrali. Za viac ako tri dekády naša mestská polícia vychovala a vyškolila stovky príslušníkov mestských a obecných polícií. Je to, samozrejme, aj záväzok do ďalšieho obdobia, nepoľaviť z nastavenej kvality,“ uviedol náčelník MP Žilina Peter Mišejka.


Podľa vedúceho školiaceho strediska Martina Sasáka okrem mestskej polície v Žiline prebiehajú obdobné školenia už len na troch ďalších miestach. „V tomto duchu odbornú prípravu hodnotím ako vedúci školiaceho strediska pozitívne vďaka disciplinovanosti ašpirantov a, samozrejme, tiež vďaka vynikajúcim lektorom, ktorí im odovzdali svoje vedomosti a skúsenosti,“ hodnotí výsledky Sasák.

Školitelia sú vo svojej tematike ako doma. Nehovoriac o lektoroch z radov Policajného zboru či mestskej polície v Žiline, ktorí majú odslúžených aj viac ako 20 rokov. Príkladom toho môžu byť prednášky týkajúce sa zbraní a streliva v podaní referenta z oddelenia zbraní a streliva npor. Vladimíra Cedza alebo prednášky z trestného práva, ktoré už sedem rokov vedie vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície v Žiline mjr. JUDr. Mgr. Michal Králik.

„V prvom rade si moje pôsobenie ako školiteľa na Mestskej polícií v Žiline veľmi vážim a v každom novom kurze sa snažím kadetom dať ako vyučujúci čo najviac pre ich prax. A tiež, aby boli pripravení nielen po spomenutej právnej stránke, ale aj po tej ľudskej, keďže sa ako policajti stretnú s rôznymi príbehmi, ktoré napíše sám život,“ dodal na záver školiteľ Michal Králik.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: