Dnes najčítanejšie
Niektoré žilinské obchodné centrá opäť evakuujú, dôvodom má byť nahlásená bomba

07 júl 2022 - 09:00
Dominika Rovňanová

Takto skončilo hlasovanie, ktorým verejnosť rozhodovala o prerozdelení 120-tisíc eur na komunitné projekty ŽSK

Foto: Takto skončilo hlasovanie, ktorým verejnosť rozhodovala o prerozdelení 120-tisíc eur na komunitné projekty ŽSK
Foto: www.apsida.sk

Do 5. júla 2022 mohla verejnosť v internetovom hlasovaní rozhodnúť o podpore konkrétnych projektov, ktoré Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zafinancuje z programu Participatívnych dotácií na zlepšenie života a verejného priestoru sumou 120-tisíc eur.

Verejnosť mala na výber takmer 50 projektov z 11 okresov v kraji. Každý obyvateľ kraja si mohol vybrať minimálne tri, ktoré chcel svojim hlasom podporiť, pričom jedna osoba mohla hlasovať len jedenkrát. 

Žiadosť o poskytnutie dotácie mohli podávať obce na území ŽSK, neziskové organizácie, občianske združenia, nadácie i podnikatelia. Každá z nich navrhla konkrétny projekt, na ktorý by boli financie použité. 

V tejto chvíli je verejné internetové hlasovanie už ukončené. Najviac hlasov získal projekt obnovy vstupu do areálu farského kostola sv. Mikuláša v Kláštore pod Znievom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Vo verejnom hlasovaní získal 1191 hlasov a ako jediný z prihlásených projektov prekonal počtom hlasov tisícku. 

Druhým projektom s najvyšším počtom hlasov bol Výmena mostíkov na Ferrate HZS v Martinských holiach, ktorý podporilo 991 ľudí. Len o necelých 30 hlasov menej mal projekt revitalizácie oddychovej zóny na hrade Blatnica.

Ani ostatné projekty zapojené do programu Participatívnych dotácií však neodídu s prázdnymi rukami. Ako uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, z celkového objemu finančných prostriedkov sa 40 percent rozdelí rovným dielom. Úspešný uchádzač tak získa grant vo výške od 1000 do 4000 eur.

Kompletné výsledky hlasovania nájdete na tomto odkaze. 


Dopravný servis
Hričovská
Zver pri ceste
03:39
Strečno
Zver pri ceste
03:26
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
03:22
Lavobrezná
Práca na ceste
00:26
Strečno
Jama na ceste
00:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina