
Žilinský samosprávny kraj skvalitňuje rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť, pomoc dostalo už viac ako 46 rodín
Oblasť sociálnej starostlivosti patrí dlhodobo medzi priority Žilinského samosprávneho kraja. Krajská samospráva je zriaďovateľom 26 účelne zlúčených zariadení sociálnych služieb, v ktorých sa stará o viac ako 3500 klientov. V rámci stratégie Žilinský kraj 22+ sa podarilo v kraji uskutočniť množstvo pozitívnych zmien v sociálnej oblasti.
Jedným z najdôležitejších krokov bolo zriadenie Nadácie Žilinského samosprávneho kraja a Rodinného centra pomoci. Prostredníctvom oboch subjektov samospráva poskytuje komplexnú pomoc jednotlivcom i celým rodinám, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii.
„Nadácia ŽSK od svojho vzniku pomohla spolu s partnermi už viac ako 46 rodinám sumou viac ako 23-tisíc eur,” uvádza ŽSK v príspevku na sociálnej sieti.
Okrem finančnej podpory konkrétnym rodinám či jednotlivcom ŽSK nezabúda ani na ohrozené skupiny obyvateľov v zariadeniach sociálnych služieb. Zrekonštruované centrá poskytujú klientom väčší komfort, vybudovali sa nové lôžka a výťahy, vďaka ktorým sú priestory bezbariérové.
„Záleží nám, aby aj tí najzraniteľnejší prežili svoj život v dôstojných podmienkach a v prostredí, ktoré bude s ohľadom na ich zdravotný stav a vek bezpečné a zároveň primerané,” dodáva predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
ŽSK preto od roku 2018 investoval do rekonštrukcií sociálnych zariadení v kraji niekoľko miliónov eur. V turčianskom regióne investícia predstavovala viac ako 1,4 milióna eur, na Kysuciach sa vyšplhala až do výšky 2,15 mil eur.
Medzi najväčšie patrili rekonštrukcia ústredného kúrenia rozvodov tepla, strechy či kuchyne v CSS Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach, ako aj stavebné úpravy v podobe zateplenia budov v DSS Méta v Martine. Na Kysuciach zrekonštruovali CSS Park Čadca a aktuálne sa pripravuje vytvorenie nového domova na polceste v Čadci.
V rámci stratégie Žilinský kraj 22+ sa krajská samospráva snaží týmto spôsobom podať pomocnú ruku tým najzraniteľnejším a skvalitniť tak rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť v Žilinskom kraji.