V Žiline pribudol jukebox na básne, je jedným z dvadsiatky po celom svete. Hrá aj texty žilinských autorov


Foto: V Žiline pribudol jukebox na básne, je jedným z dvadsiatky po celom svete. Hrá aj texty žilinských autorov
Galéria: 5 fotiek
Foto: Mesto Žilina

Už aj Žilina má svoj Poesiomat. Ako vôbec prvé mesto na Slovensku tak získalo zaujímavý verejný prvok, ktorý sa už dnes nachádza v Prahe, Brne, New Yorku či Manile. Doposiaľ ich bolo vo svete rozmiestnených približne 20 kusov.

V žilinskom Poesiomate v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku nechýbajú ani texty žilinských autorov. Umelecký prístroj v pondelok 6. decembra 2021 nainštalovali v parku na strane pod cestou na Nemocničnej, kde v pôvodných plánoch malo vzniknúť letné kino.

A hoci bude oficiálne uvedený do prevádzky až začiatkom budúceho roka, verejnosť už dnes môže Poesiomat využívať v škúšobnej prevádzke. Princíp je jednoduchý - otočením kľučky vytvoríte energiu na to, aby automat hral.


„Poesiomat je podobný jukeboxu, avšak namiesto hudby si vypočujete poéziu. Jeho obsah je spájaný s danou lokalitou a prostredím. Kovová konštrukcia automatu v tvare ohnutej rúrky nepotrebuje prísun elektrickej energie. Jednoducho si ju vyrobíte sami pomocou otočnej kľuky. Stlačením tlačidla si vyberiete zvukovú stopu, ktorú si chcete vypočuť. Pri počúvaní poézie sa môžete kochať pohľadom na najkrajší park roka 2020 na Slovensku,“ informuje radnica.


Primátor Peter Fiabáne Žilinčanom aj návštevníkom mesta zaželal, aby im automat na básne spríjemňoval trávenie voľného času. Automat na poéziu je zložený zo štyroch hlavných častí, ktoré sú vyrobené z konštrukčnej ocele. Váži približne 100 kilogramov a meria 177 centimetrov.

Vybrané diela z poézie načítala herečka Radka Pavlovčinová a herec Juraj Bernáth, skladbu poskytol Dáša Fon Flaša. Na dramaturgii sa podieľali Michal Šanda a Ivana Krekáňová.

Automat vznikol aj ako súčasť projektu Žilina Beskydy 2026, ktorý odkazuje na prihlášku Žiliny ako kandidujúceho mesta na Európske hlavné mesto kultúry 2026. To, či o päť rokov budeme požívať tento titul, bude jasné už v piatok.

Zoznam zvukových stôp:

  1. EN 433 Slovakia,
  2. Peter Macsovszky: Tamtým podvádzaní,
  3. Dominik Tatarka: Démon súhlasu,
  4. Ján Lenčo: Kde som bol,
  5. Jozef Jurzet: Očakávanie,
  6. Ľubomír Feldek: Šansón na nedeľu,
  7. Ján Frátrik: Moje verše (zo zbierky: Nepokojná pieseň),
  8. Anita Tešovičová: Nočný telefonát,
  9. Ivan Štrpka: Neviditeľná vlajka. Deti na úteku,
  10. Dáša Fon Fľaša: Strom,
  11. Liza Gennart: Oceány ako túžba po čase (zo zbierky Výsledky vzniku),
  12. Ivan Laučík: zo zbierky Sme príbuzní na začiatku,
  13. Mirka Ábelová: Nové básne ASI,
  14. Vlado Janček: Prázdno,
  15. Mila Haugová: monáda3,
  16. Erik Ondrejička: Vtačím perom,
  17. Martin Gerboc,
  18. Nóra Ružičková: verejný park,
  19. Karol Chmel: ľahšie je zúfalstvo,
  20. Kamil Peteraj: Vtesnané do vĺn.




Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu