Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: V rozšírenej križovatke diaľnic D1 a D3 pokladajú asfalt, uzávierky potrvajú do 23. mája

16 apríl 2021 - 10:37

Po 73 rokoch vytvorili model auta Súľov v skutočnej veľkosti, malo sa vyrábať sériovo v Bytči-Hrabovom

Foto: Po 73 rokoch vytvorili model auta Súľov v skutočnej veľkosti, malo sa vyrábať sériovo v Bytči-Hrabovom
Galéria: 4 fotky
Foto: Jozef Janiš

Automobil značky Súľov sa mal po vojne vyrábať sériovo v továrni Bytča-Hrabové, plány prekazili komunisti, ktorí prenasledovali autora pôvodného vozidla a továrnika Emila Bojdu. Po 73 rokoch sa podarilo rukami a hlavou Zdeňka Kříže z Jindřichovho Hradce vyrobiť vernú kópiu modelu.

„Model auta Súľov je v skutočnej veľkosti, teda v mierke 1:1 a je vyrobený zo sklolaminátu s čalúneným interiérom. Model nemá motor, keďže sa jedná o múzejný exponát pre potrebu Budatínskeho múzea, ktoré výrobu modelu aj zafinancovalo. Auto bude umiestnené v expozícii Múzea dopravy na železničnej stanici v Rajeckých Tepliciach,“ informuje Jozef Janiš.

Dnes sa model vozidla nachádza stále v Jindřichovom Hradci a prevoz bude závisieť na vývoji pandemickej situácie. „Model auta Súľov je krásnym príkladom schopností, zručnosti a invencie našich starých a prastarých otcov. Len škoda, že nedošlo k jeho výrobe. Na jeho výrobu bola postavená aj taká malá “automobilka” v Bytči-Hrabovom. Autorom pôvodného auta Súľov je pán Emil Bojda z Ostravy-Třebovíc,“ dodáva Jozef Janiš.
734 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
22:11
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
21:54
Strážov
Jama na ceste
21:27
Bratislavská
Policajná hliadka
21:11
Horný Hričov
Kolóna
21:08
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia