Dnes najčítanejšie
Mesto Žilina odstránilo zábrany na ceste z Bytčice do Rosiny, po pár hodinách sa tam objavili opäť
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

02 apríl 2021 - 12:48

Dnes zasvietia mestské dominanty Žiliny na modro, k dňu povedomia o autizme sa pripojili aj Vlci Žilina

Foto: Dnes zasvietia mestské dominanty Žiliny na modro, k dňu povedomia o autizme sa pripojili aj Vlci Žilina
Foto: Mesto Žilina / Vlci Žilina

Už dnes 2. apríla sa žilinská radnica a Burianova veža vo večerných hodinách zahalia do modrého osvetlenia. Samospráva sa tým zapojí do celosvetovej kampane šíriacej povedomie o autizme medzi verejnosťou a vyjadrí tak svoju solidaritu s ľuďmi, ktorých sa toto ochorenie týka. Podobne nasvietili na modro aj Budatínsky hrad.

Cieľom medzinárodného projektu „Light It Up Blue!“ alebo „Rozsvieť modrú“ je rozvinúť spoločenskú diskusiu o autizme a zlepšiť podmienky pre plnohodnotný a zmysluplný život ľudí trpiacich týmto ochorením. Mesto Žilina sa v spolupráci so Spoločnosťou na pomoc osobám s autizmom zapája do tejto aktivity už po deviatykrát.

„Verím, že sa nám aj takýmto krokom podarí viac rozšíriť informácie o autizme medzi občanmi a spoločne pomôžeme ľuďom s týmto ochorením jednoduchšie sa začleniť do spoločnosti,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Solidaritu vyjadríte aj oblečením si modrej

Verejnosť môže túto akciu podporiť napríklad tým, že si 2. apríla oblečie niečo modré. Práve modrá farba je symbolom komunikácie, s ktorou majú autisti často veľký problém. Táto porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť vnímať a chápať bežné vnemy.

Deti s autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a celoživotnú starostlivosť. V súčasnosti autizmus ovplyvňuje viac ako 70 miliónov ľudí v populácii. Medzinárodná kampaň vychádza z iniciatívy jednej z najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks.

Druhý apríl je Svetovým dňom informovanosti o autizme a v tento deň sú osvetlené modrým svetlom významné budovy či pamätihodnosti po celom svete, napríklad Empire State Bulding v New Yorku, Opera v Sydney či Niagarské vodopády. Do kampane sa zapojili aj Vlci Žilina, ktorí sa aktuálne pripravujú na blížiace sa finále SHL.

„Neušlo nám však špeciálne posolstvo 2. apríla a ako klub sme sa rozhodli pripojiť k dnešnému Svetovému dňu povedomia o autizme. Okrem nálepky modrého puzzle s logom klubu, ktorá pribudla na prilbách hráčov, sme dočasne zmenili aj profilovú fotku na sociálnych sieťach a celý deň sa na nich bude niesť v duchu informovania a priblíženia problematiky tejto vývinovej poruchy,“ informuje hokejový klub zo Žiliny.

Foto: Vlci Žilina

 97 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
16:10
Oškerda
Policajná hliadka
15:59
Cesta I/64
Prekážka na ceste
15:25
Oškerda
Policajná hliadka
15:23
Košická
Jama na ceste
15:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia