Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj skvalitňuje rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť, pomoc dostalo už viac ako 46 rodín

30 marec 2021 - 16:05

Vo štvrtok 1. apríla štartuje sezóna zdieľaných bicyklov BikeKIA, skracuje sa bezplatný čas výpožičky

Foto: Vo štvrtok 1. apríla štartuje sezóna zdieľaných bicyklov BikeKIA, skracuje sa bezplatný čas výpožičky
Foto: Mesto Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Žilinčania a návštevníci krajského mesta budú môcť zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA využívať opäť od štvrtku 1. apríla. Sezóna bikesharingu v Žiline, ktorá by mala tento rok trvať do konca novembra, so sebou prináša jednu zásadnú novinku.

Doterajší hodinový výpožičný čas zadarmo sa mení na polovicu. Tento čas je vyhradený na bezplatné využívanie požičaného bicykla bez následného doplatku za službu. Dôvodom na zmenu tarify je zabezpečenie kvality, funkčnosti a udržateľnosti systému.

Podkladom na aktuálne zmeny bola podrobná analýza reálnych dát využívania zdieľaných bicyklov, ktoré poskytol doterajší prevádzkovateľ služby spoločnosť ARRIVA Slovakia za rok 2019.

„Novou časovou tarifou sa eliminuje využívanie bicyklov na iný účel ako presun z jedného miesta na druhé. Práve tento faktor negatívne ovplyvňuje efektívnosť využívania systému BikeKIA ako celku a v konečnom dôsledku ochudobňuje všetkých používateľov,“ vysvetlil primátor mesta Peter Fiabáne.

Výpožičky „pre zábavu“ spôsobujú nedostupnosť služby pre potenciálnych používateľov, teda tých, ktorí sa k bicyklu nedostanú len preto, že je práve vypožičaný niekým, kto ho nevyužíva na presun. Ďalším praktickým dôvodom je množstvo poškodení bicyklov vznikajúcich práve pri nevhodnom zaobchádzaní.

„Skrátenie času bezodplatnej výpožičky je spoločným rozhodnutím partnerov na základe ročnej analýzy štatistiky výpožičiek. Veríme, že tento krok prispeje k zefektívneniu systému, ktorý predstavuje bezpečnú a ekologickú alternatívu dopravy v meste,“ komentoval Dušan Dvořák, správca Nadácie Kia Motors Slovakia.

Zmena tarify na základe zozbieraných štatistických údajov

Zo skúmaných dát napríklad vyplýva, že 87,5 % výpožičiek bicyklov v Žiline trvá menej ako 30 minút a štatistický ukazovateľ priemernej dĺžky výpožičky je na úrovni 16 minút. Podiel výpožičiek s dĺžkou 30 až 60 minút je 12,1 %. Zvyšok predstavujú výpožičky presahujúce hranicu časovej tarify 60 min.

Predpokladá sa, že poškodenie bicyklov vzniká najmä pri výpožičkách, ktoré nie sú realizované za účelom efektívneho presunu, ale zábavy. Nadmerné opotrebovanie a poškodzovanie bicyklov spôsobuje zvýšené náklady na prevádzku, čo v konečnom dôsledku postihuje prevádzkovateľa a zároveň mesto, ktorému sa zvyšujú výdavky.

„Sme radi, že obyvatelia a návštevníci Žiliny budú mať už tretiu sezónu k dispozícii plne funkčný systém zdieľaných bicyklov - vďaka partnerom projektu Nadácii KIA Motors Slovakia a Mestu Žilina. Všetky bicykle prešli kompletnou zimnou údržbou a už dnes sa tešíme na spokojných užívateľov systému. ARRIVA bude v rámci zabezpečovania prevádzky bicykle aj naďalej dezinfikovať, zároveň však žiadame užívateľov, aby sa správali zodpovedne a pri vypožičiavaní bicyklov dbali na dodržiavanie vždy aktuálnych opatrení,“ vysvetlila riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností ARRIVA na Slovensku Petra Helecz.

Pribudla nová stanica, poplatky za využívanie nad rámec bezplatného času sa nezvýšia

Sankčný systém súvisiaci s nedodržaním časovej tarify sa zásadne nemení. Poplatok za prekročenie stanovenej 30 minútovej tarify bude naďalej vo výške 20 eur, pričom za každú ďalšiu jednu hodinu bude užívateľovi účtovaný rovnaký poplatok 20 eur, avšak v maximálnej dennej výške 100 euro, ako to bolo doteraz.

Druhou zásadnou novinkou je, že do siete staníc pribudla nová stanica, a to na Poštovej ulici s označením Reinoo. Uvedenú stanicu na svoje náklady vybudovala spoločnosť Reinoo Žilina, ktorá okrem novej stanice zakúpila aj tri nové bicykle v snahe prispieť k dostupnosti tejto modernej a ekologickej služby.

Tento rok bude k dispozícii celkom 123 bicyklov, ktoré prevádzkovateľ rozmiestni na 21 staniciach v meste. Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie BikeKIA dostupnej bezplatne pre Android a iOS .

Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana na 30 minút bezplatne. Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému - návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Projekt zdieľaných bicyklov zaregistroval vlani v Žiline vyše 147-tisíc výpožičiek. Najaktívnejší užívateľ si v minulom roku prenajal bicykel 621-krát, druhý 513-krát a tretí v poradí 439-krát. Podľa štatistiky prevádzkovateľa systému zdieľaných bicyklov, spoločnosti ARRIVA, sa najviac výpožičiek uskutočnilo v letných mesiacoch, najviac v auguste vyše 29-tisíc, v júli 28 937 a v septembri 26 369.

Celkový počet registrovaných používateľov zdieľaných bicyklov BikeKIA dosiahol ku dňu skončenia sezóny v decembri minulého roka hranicu 30-tisíc.
Zdroj: Mesto Žilina


Dopravný servis
Hlavná, Bytčica
Policajná hliadka
09:38
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
09:25
Hričovská
Policajná hliadka
09:13
Strečno
Jama na ceste
09:07
Lavobrezná
Práca na ceste
07:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina