Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V Ružomberku došlo k tragickej dopravnej nehode, zrážku s nákladiakom neprežila jedna osoba
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

18 február 2021 - 10:02

Hojdačky s krásnym výhľadom, podobné tej odstránenej pri Žiline, nájdete v Oščadnici či Zázrivej

Foto: Hojdačky s krásnym výhľadom, podobné tej odstránenej pri Žiline, nájdete v Oščadnici či Zázrivej
Foto: Instagram

V roku 2018 vznikla pri Žiline lákavá atrakcia, ktorá postupne priťahovala čoraz viac záujemcov. Na vrchu Skalka nad obcou Lietavská Svinná umiestnili dobrovoľníci adrenalínovú hojdačku, ktorá poskytovala jedinečný zážitok v podobe letu vo výške približne 30 metrov. Príjemným bonusom bol dokonalý výhľad na Lietavský hrad.

Prevádzku hojdačky sprevádzali počas niekoľkých mesiacov viaceré problémy. Obyvateľov obce Lietavská Svinná trápil najmä zvýšený počet áut, ktoré sa im premávali ulicami, keď sa ľudia presúvali za atrakciou. Problematické bolo aj parkovanie na súkromných pozemkoch. Strom, na ktorom bola hojdačka zavesená, napokon niekto spílil.

Po istom čase sa v Žilinskom kraji objavili dve nové takéto atrakcie. Nejde síce o rovnaké adrenalínové hojdačky vo výške, ako bola tá pri Žiline, obe však ponúkajú krásne výhľady na okolité hory a krajinu. Jedna z nich je umiestnená nad obcou Oščadnica (okres Čadca) a druhá nad obcou Zázrivá (okres Dolný Kubín).

Hojdačka v Oščadnici visí na približne 7 metrov dlhom lane a prístup k nej je možný len pešo. Cesta k nej vedie priamo z obce - časť Lalík, približne tri a pol kilometra po žltej značke. Náročnosť trasy nie je veľká a cesta tam aj späť trvá menej než tri hodiny. Náhľad na celú trasu poskytuje táto mapa.


Zázrivská hojdačka ponúka nádherné výhľady na Kubínsku hoľu, Osnicu, Chleb aj Kriváň. Svoju popularitu si získala najmä vďaka množstvu fotografií zverejnených na sociálnej sieti Instagram. Dopraviť sa k nej je možné pešo ale i autom. Prístupová komunikácia však nie je udržiavaná a ide skôr o poľnú cestu.

Pokiaľ máte radi prechádzky, auto môžete nechať zaparkované pod kopcom na odstavnej ploche a prejsť trasu dlhú približne 4 kilometre pešo. Pri miernom tempe vám presun zaberie necelú hodinu. Prehľad o presnej trase získate v tejto mape.

1373 reakcií


Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
01:27
Brodno
Stacionárny radar
22:44
Košická
Policajná hliadka
20:15
Hričovská
Jama na ceste
20:11
Hričovská
Iné nebezpečenstvo
20:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia