Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V Žilinskom kraji došlo k ďalšej tragickej nehode, zrážku s kamiónom neprežil vodič auta

15 máj 2020 - 12:49

Na sídlisku Hliny začala revitalizácia vnútrobloku za viac ako 209-tisíc eur

Foto: Na sídlisku Hliny začala revitalizácia vnútrobloku za viac ako 209-tisíc eur
Foto: PS: arch s.r.o. | www.psprojekty.sk

Na žilinskom sídlisku Hliny I začali v uplynulých dňoch prvé práce na revitalizácii verejných priestorov vo vnútrobloku. Investícia predstavuje sumu viac než 209-tisíc eur, samospráva získala veľkú časť financií z Integrovaného regionálneho operačného programu. Mesto bude obnovu spolufinancovať aj z vlastných zdrojov a to sumou 10 500 eur.

Územie, ktoré čaká revitalizácia, sa nachádza pri križovatke ulíc Komenského a Juraja Fándlyho, na ploche 2 700 metrov štvorcových. Projekt, ktorý bude zrealizovaný v tomto roku, je zameraný na vytvorenie širších možností trávenia voľného času s dôrazom na environmentálne riešenie situácie a zlepšenie životného prostredia.

Revitalizácia zahŕňa výsadbu novej zelene, rastlín, krov, stromov, rekonštrukciu spevnených plôch - chodníkov, inštaláciu stĺpového osvetlenia a osadenie mestského mobiliáru, napríklad zábran proti parkovaniu na trávniku, sušiakov, prístreškov na smetné nádoby.

Zdroj PS: arch s.r.o. | www.psprojekty.sk

„Teší ma, že sme boli úspešní s našimi žiadosťami o nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektov. Verejný priestor a naše bezprostredné okolie je jednou z priorít mesta. Napriek tomu, že sme sa vplyvom ekonomických následkov, ktoré má koronavírus na rozpočet mesta, museli vzdať mnohých investícií, v projektoch financovaných z európskych zdrojov úspešne pokračujeme,“ zhodnotil primátor Peter Fiabáne.

Projekt na Hlinách I ráta s odstránením časti dnes už prevažujúcej asfaltovej plochy a vytvorí v nej trávnik s vysokou zeleňou. Na zvyšnej ploche bude vybudovaný chodník pre peších a vozidlá údržby zo severu na juh, nové detské ihrisko s pieskoviskom, hojdačkami, šmýkačkou, workout aréna a plocha s kardio strojmi na cvičenie pre seniorov.

Ďalším dôležitým prvkom bude vybudovanie dvoch športových plôch - streetbalového ihriska a volejbalového ihriska so športovým akrylátovým povrchom, ktorý je zvolený s ohľadom na jeho dobrú funkčnosť, tlmenie nárazov a ľahkú údržbu. Dôvodom je tiež fakt, že obyvateľom vnútrobloku v súčasnosti prekáža nadmerný hluk, spôsobený využívaním asfaltového povrchu ako basketbalového ihriska.

Hoci stav vegetácie vo vnútrobloku nie je ideálny, ale jej základ tvorí vysoká zeleň, ktorú mesto zachová. Okrem nej vysadí nové stromy, trávnik, záhony trvaliek, vytvorí a navŕši herný kopec pre deti. Projekt bol finančne podporený z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
95 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Terchová
Policajná hliadka
10:55
Estakáda
Jama na ceste
10:25
Lavobrezná
Prekážka na ceste
10:25
Nemocničná
Práca na ceste
10:15
Rajecká cesta
Kolóna
09:44
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.