Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V Žilinskom kraji došlo k ďalšej tragickej nehode, zrážku s kamiónom neprežil vodič auta

11 máj 2020 - 11:56

V obci Teplička nad Váhom potvrdili výskyt moru včelieho plodu, nakazené včelstvá zlikvidujú

Foto: V obci Teplička nad Váhom potvrdili výskyt moru včelieho plodu, nakazené včelstvá zlikvidujú
Foto: ilustračné / pixabay.com

Niekoľko mestských častí Žiliny a obce Nededza s Tepličkou nad Váhom sa rozhodnutím Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Žilina stali ochranným pásmom, dôvodom je výskyt moru včelieho plodu.

RVPS Žilina oznámila, že laboratórnym vyšetrením bol potvrdený výskyt moru v katastrálnom území obce Teplička nad Váhom. V ohnisku nákazy boli preto nariadené opatrenia na zdolanie a zabránenie šírenia choroby.

Ochorenie sa potvrdzuje laboratórne cez vyšetrenie plodového plastu a postihuje larvy včelích matiek, trúdov aj robotníc, dospelé včely ním nie sú postihnuté. Nie je možné ho liečiť, preto sa rieši likvidáciou nakazených včelstiev. 

Neznáme roje zlikvidujú

V ochrannom pásme boli nariadené opatrenia pre asistentov úradných veterinárnych lekárov, ktorí majú vykonávať likvidáciu všetkých rojov neznámeho pôvodu, vykonať klinické vyšetrenie včelstiev vo všetkých včelniciach bez známeho majiteľa a vyšetriť včelstvá vo všetkých včelniciach po uplynutí pozorovacej doby.

Regionálna veterinárna a potravinová správa zároveň zakazuje predaj, premiestňovanie včelstiev, matiek a včelárskych zariadení z a do ochranného pásma.

Veterinári zároveň zakázali použitie medu a včelieho vosku na včelárske účely, obmedzenie sa týka aj založenia nového chovu včiel. Zákaz platí až do ukončenia nariadených opatrení. Pre ochorenie aj extrémne suchá je možné predpokladať, že cena medu a výrobkov z neho tento rok porastie.

RVPS Žilina vyhlásila ako ochranné pásmo územie obcí: 

 
384 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
02:53
Strečno
Iné nebezpečenstvo
00:11
Bytčica, Dlhá
Stacionárny radar
20:14
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
17:10
Oškerda
Kolóna
16:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.