Dnes najčítanejšie
Mesto Žilina odstránilo zábrany na ceste z Bytčice do Rosiny, po pár hodinách sa tam objavili opäť
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

11 máj 2020 - 10:09

Žilinský samosprávny kraj otvára kultúrne inštitúcie, očakáva výpadok príjmov na úrovni milióna eur

Foto: Žilinský samosprávny kraj otvára kultúrne inštitúcie, očakáva výpadok príjmov na úrovni milióna eur
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Žilinský samosprávny kraj reaguje na uvoľňovanie bezpečnostných opatrení proti šíreniu nového koronavírusu a postupne otvára brány vonkajších expozícií kultúrnych inštitúcií, ale i samotné múzeá, galérie, či knižnice. Všetky tieto inštitúcie zatvorila samospráva už už od 12. marca - pár dní pred tým, ako vstúpilo do platnosti nariadenie vlády.

Vďaka zodpovednosti ľudí a priaznivému vývoju situácie sa opatrenia uvoľňujú skôr ako bolo pôvodne plánované. Postupne tak začínajú otvárať svoje expozície múzeá, galérie, ale aj knižnice, hvezdáreň či kultúrne strediská. V dôsledku zatvorenia inštitúcií predpokladá ŽSK výpadok príjmov v kultúre približne 986-tisíc eur.

Kultúrne inštitúcie sa počas prestávky pripravovali na znovuotvorenie

„Naše zariadenia si krátili tieto dni prácami, na aké nie je počas prevádzky dosť času. Maľovali, robili drobné opravy, bežnú údržbu, či poriadok v dokumentácií. Okrem toho rozbehli virtuálne prehliadky a aktivity, aby udržali kontakt so svojimi návštevníkmi,“ povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

V Krajskej knižnici v Žiline sa naplno realizovala prestavba prízemia, rekonštruuje sa aj v Kysuckej galérii v Oščadnici a na Slanickom ostrove umenia sa vybudovali nové chodníky a spevnené plochy.

Vo všetkých kultúrnych inštitúciách budú aj naďalej platiť prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá, rovnako ako povinnosť nosiť rúška, dodržiavať sociálny odstup a riadiť sa všeobecnými nariadeniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva.

MÚZEÁ

Ako prvé boli otvorené parky a záhrady, napríklad mimoriadne obľúbený park v areáli Budatínskeho hradu. Samotný hrad bude opäť prístupný od 13. mája 2020, rovnako ako hrad Strečno a expozícia Jánošík a Terchová

Expozície Oravského múzea ako Oravský hrad a Oravská lesná železnica budú pre návštevníkov otvorené od 8. mája. O deň neskôr privíta prvých návštevníkov Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke v správe Kysuckého múzea v Čadci. 

Ako posledné sa otvoria brány expozícií Liptovského múzea. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Archeologické múzeum v prírode, NKP Liptovská Mara – Havránok a Hrad Likava budú sprístupnené od 18. mája, ďalšie expozície v hlavnej budove, Národopisné múzeum, Čierny orol, či Gotický kostol Ludrová otvoria brány 25. mája.

GALÉRIE

Po dvoch mesiacoch svojich návštevníkov víta aj Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši v zaužívaných návštevných hodinách od utorka do soboty.  Expozícia Župný dom v správe Oravskej galérie sa otvorí 12. mája, na zrevitalizovaný Slanický ostrov umenia sa budú môcť doplaviť prví návštevníci 15. mája.

Galéria Márie Medveckej ostáva zatvorená. Turčianska galéria v Martine je naďalej z technických príčin zatvorená, rovnako aj Kysucká galéria, v ktorej sa realizujú stavebné práce.   

KNIŽNICE

Knižnice v pôsobnosti Žilinskej župy rovnako začínajú vypožičiavať knihy svojim čitateľom. Otvorená je Krajská knižnica v Žiline, Kysucká knižnica v Čadci a Oravská knižnica.  Postupne sa pridajú aj ďalšie (Turčianska a Liptovská knižnica od 11.5.). V Knižniciach budú platiť určité bezpečnostné obmedzenia.

V čase od 9:30 do 11:00 budú vyhradené len seniorom vo veku nad 65 rokov. V priestoroch knižnice je povinnosť nosiť rúško a rukavice (použiť dezinfekciu na ruky). V priestoroch sa môže zdržiavať obmedzený počet používateľov a počas limitovanej doby.

HVEZDÁREŇ A KULTÚRNE STREDISKÁ

Krajská hvezdáreň otvára 11. mája pracovisko Kysucké Nové Mesto a 18. mája pracovisko Žilina. Fungovať začínajú ak kultúrne strediská. Dve z nich sú už otvorené pre verejnosť (Kysucké, Oravské), Liptovské začne fungovať 11.mája a Krajské kultúrne stredisko otvorí svoje brány vzhľadom na rekonštrukciu až v júni.

Žilinský samosprávny kraj má vo svojej pôsobnosti aj dve divadlá - Slovenské komorné divadlo Martin a Bábkové divadlo Žilina. Otvorenie divadiel by malo byť súčasťou štvrtej fázy uvoľňovania opatrení. Zostávajú s divákmi vo virtuálnom kontakte.
27 reakcií
Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Belá
Jama na ceste
12:37
Cesta I/64
Policajná hliadka
11:57
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
11:29
Mojšova Lúčka
Kolóna
11:25
Kragujevská
Stacionárny radar
11:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia