Dnes najčítanejšie
Na železničnom priecestí v Martine došlo k tragickej nehode, prechádzajúci vlak zachytil malé dieťa

18 júl 2019 - 14:05

Prehrievajúce sa časti a zákutia mesta Žilina má pomôcť odhaliť projekt pocitová mapa

Foto: Prehrievajúce sa časti a zákutia mesta Žilina má pomôcť odhaliť projekt pocitová mapa
Foto: ilustračné

Žilina" onclick="ga('send', 'event', 'tagy', 'prispevky');">Mesto Žilina spúšťa nový projekt, ktorého cieľom je zistiť ako obyvatelia vnímajú mesto, v ktorých častiach sa cítia príjemne, či naopak, kde vnímajú zhoršenú kvalitu ovzdušia. Na základe spätnej väzby bude môcť samospráva vytvoriť podklady pre plánované rekonštrukcie verejných priestorov.

Žilinčania sa do projektu Pocitová mapa môžu zapojiť od dnešného dňa. Stačí, keď prostredníctvom internetového odkazu https://www.pocitovamapa.sk/klima-zilina-2019 odpovedia na 8 jednoduchých otázok, a to vyznačením miesta na mape, pričom ku každej otázke je možné zadať viacero lokalít.

V prvej časti dotazník mapuje súčasný stav a v druhej časti umožňuje vyznačiť na mape aj konkrétne nápady a návrhy opatrení. Otázky sú zamerané najmä na klimatické zmeny.

„Obyvateľov sa pýtame na miesta, kde cítiť nadmerné prehrievanie a naopak, kde sa aj počas horúčav cítia príjemne. Rovnako môžu uviesť lokality, ktoré sú postihnuté suchom, či ktoré trápi nedostatočné vsakovanie dažďovej vody. Zisťujeme, ktoré priestranstvá sa javia ako problematické pri povodniach, kde je zhoršená kvalita ovzdušia a kde je nedostatok zelene,“ vysvetlil vedúci odboru životného prostredia z Mestského úradu v Žiline Andrej Vidra.

Pocitové mapy budú môcť vyplniť Žilinčania aj v uliciach mesta. Od budúceho týždňa bude možné stretnúť v centre Žiliny dobrovoľníkov, ktorí poskytnú bližšie informácie a prostredníctvom tabletov budú zisťovať názory obyvateľov. 

Zdroj: Mesto Žilina

Interaktívna mapa bude aktívna do konca septembra a vyhodnotenie výsledkov bude zverejnené na internetových stránkach mesta Žilina. Výstupy pocitovej mapy budú dobrou pomôckou pri urbanistických rozhodnutiach, ktoré ovplyvnia život v meste na dlhé roky.

„Aby sme mohli zodpovednejšie plánovať budúcnosť nášho mesta, musíme poznať názory a pocity našich obyvateľov. Keď budeme mať kompletne zmapovaný súčasný stav, budeme môcť hľadať čo najefektívnejšie riešenia,“ priblížil viceprimátor Žiliny Vladimír Randa.

„Rád by som poďakoval všetkým Žilinčanom, ktorí si nájdu pár minút a zapoja do tohto prieskumu. Aj vďaka ich odpovediam získame cennú databázu informácií,“ uzavrel viceprimátor. 
105 zdieľaní
Zdroj: TS Mesto Žilina

Dopravný servis
Košická
Kolóna
12:59
Strečno
Prekážka na ceste
12:58
Kamenná
Práca na ceste
12:56
Strečno
Kolóna
12:56
Rajecké Teplice
Práca na ceste
12:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia