Dnes najčítanejšie
Zdravotníci ošetrovali muža ležiaceho na Závodskej ceste v Žiline, ten sa na nich pokúšal zaútočiť päsťami

11 marec 2019 - 15:15

AKTUÁLNE: Do Žiliny zavíta v roku 2020 Letná univerziáda, hostiť ju bude Žilinská univerzita

Foto: AKTUÁLNE: Do Žiliny zavíta v roku 2020 Letná univerziáda, hostiť ju bude Žilinská univerzita
Foto: ilustračné - pixabay

Žilinská univerzita v Žiline bude v dňoch 25. – 28. mája 2020 organizátorom Letnej univerziády Slovenskej republiky. Ide o najvýznamnejšie športové podujatie vysokoškolákov, kde si môžu zmerať svoje sily. Milovníci športu, športovci a fanúšikovia sa tak majú na čo tešiť.

„Je nám potešením, že budeme organizovať takú významnú športovú udalosť, akou je letná univerziáda. Niektoré aktivity pre zabezpečenie plynulého chodu tejto akcie sme už rozbehli, viaceré momentálne rozbiehame. Na našej univerzite máme športovcov, ktorí sa zúčastňujú celoslovenských súťaží, viacerí z nich sa umiestňujú na popredných miestach a tešia sa na súťaženie počas letnej univerziády,“ zhodnotil doc. Ing. Vladimír Konečný, PhD., prvý prorektor Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA).

UNIZA sa darilo aj na posledných dvoch univerziádach, keď na Letnej univerziáde SR 2016 získala UNIZA 1x zlato (basketbal 3x3 mužov), 2x striebro (basketbal mužov a plážový volejbal mužov) a 1x bronz (volejbal ženy) a na Zimnej univerziáde SR 2018 3x zlato (lukostreľba, 2x zjazdové lyžovanie), 1x striebro (florbal), 4x bronz (ľadový hokej, 2x stolný tenis, tanečný šport).   

Na Letnej univerziáde SR sa bude súťažiť v 15 športových disciplínach:

Atletika
Lukostreľba
Šach
Basketbal
Orientačný beh
Šerm
3x3 basketbal
Plávanie
Športový aerobik
Cyklistika
Plážový volejbal
Tenis
Futbal
Silový trojboj
Volejbal

Očakáva sa účasť viac ako 700 športovcov a členov realizačných tímov, vrátane reprezentantov SR v jednotlivých športoch a veľa športových fanúšikov. Jednotlivé disciplíny sa uskutočnia prevažne v objektoch UNIZA, ako napríklad na multifunkčnom ihrisku Veľký Diel, telocvični T-1 či Športovom centre Stará menza UNIZA.

Štartovať budú môcť aj stredoškoláci v maturitnom ročníku

Štartovať môžu študenti (denní aj externí) všetkých troch foriem štúdia (bakalárske, magisterské, doktorandské), absolventi vysokoškolského štúdia – rok po ukončení vysokoškolského štúdia, vek do 28 rokov. Štartovať však môžu aj zahraniční študenti študujúci na vysokých školách v SR, ako aj študenti maturitného ročníka stredných škôl.

Víťazné družstvo získa titul „Víťaz Letnej univerziády Slovenskej republiky“. Prvé tri miesta sú ocenené medailami a pohármi. Najúspešnejšia univerzita získa „Cenu prezidenta Slovenskej asociácie univerzitného športu“.

Slovenská asociácia univerzitného športu (SAUŠ) je dobrovoľným občianskym združením, ktorého poslaním je podporovať a zabezpečovať rozvoj vysokoškolského športu na všetkých výkonnostných úrovniach. Masovým rozvojom telesnej výchovy a športu sa snaží rozvíjať športové hodnoty a napomáhať rozvoju športu v duchu vysokoškolského života.

SAUŠ bola uznaná rozhodnutím Medzinárodnej federácie univerzitného športu (FISU) v roku 1993 ako jediná organizácia v Slovenskej republike s právami a povinnosťami v oblasti univerzitného športu a reprezentácie SR na všetkých podujatiach FISU a jej členov. SAUŠ je takisto členom  Európskej federácie univerzitného športu (EUSA) a Slovenského olympijského výboru.
Zdroj: Žilinská univerzita v Žiline


Dopravný servis
Považský Chlmec
Policajná hliadka
05:10
Lavobrezná
Stacionárny radar
04:22
Strečno
Zver pri ceste
01:27
Hričovská
Zver pri ceste
01:13
Strečno
Zver pri ceste
23:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina