Školáci zo Žiliny pomáhajú chrániť životné prostredie vďaka unikátnemu projektu Alino


Foto: Školáci zo Žiliny pomáhajú chrániť životné prostredie vďaka unikátnemu projektu Alino

Každá domácnosť produkuje množstvo odpadu rôzneho druhu. Jedným z nich je aj potravinársky hliník, ktorý je používaný na výrobu obalov nápojov, jogurtov, paštét, rybích šalátov či čokolád. Žilinská nezisková organizácia Alino, n.o. prišla s originálnym nápadom ako tento odpad získať späť a ekologicky ho recyklovať. Robí tak hravou a zároveň edukačnou formou prostredníctvom zapojenia detí. Celoslovenský projekt, ktorý rozpráva príbeh mimozemšťana Alina odštartoval práve na školách v Žiline.  

Vedeli ste o tom, že recykláciou 1 kg hliníka pomôžeme našej planéte ušetriť 8 kg suroviny bauxit, z ktorej sa hliník vyrába, a znížime množstvo emisií CO2 až o 15 kg? Viete o tom, že potravinársky hliník sa v prírode rozkladá niekoľko desaťročí? Cieľom projektu Alino je vytvoriť práve systém zberu drobného hliníkového odpadu, ktorý putuje po odovzdaní v zberni na recykláciu. „Keďže máme dlhoročné osobné skúsenosti s prácou v potravinárskom priemysle, naše riešenie sme zamerali hlavne na hliníkový odpad produkovaný výrobcami, ktorí balia svoje výrobky do téglikov uzatvorených hliníkovým viečkom. Tento typ suroviny z odpadu sa najlepšie získava v čase, keď sa premieňa z užitočnej veci na odpad. A to sa deje hlavne v rodinách po konzumácii týchto produktov,“ hovorí Marián Beniač, autor myšlienky unikátneho projektu zberu a recyklácie hliníkového odpadu z n.o. Alino.



Projekt Alino je zameraný primárne na deti a spočíva v spolupráci so školami za podpory učiteľov a riaditeľov škôl. Deti sa vedia nadchnúť pre vec a dobrú myšlienku postupne prijať ako trvalú a prirodzenú činnosť. Preto sme stvorili malého mimozemšťana Alina, ktorý dal meno celému projektu a aj našej organizácii. Jeho príbehom a vysvetľovaním jeho „spôsobu prežitia“ na Zemi chceme osloviť a motivovať školopovinných žiakov a prostredníctvom nich aj celú rodinu k zodpovednosti voči prírode a našej planéte,“ vysvetľuje Marián Beniač.

Ako je možné sa do projektu zapojiť

Myšlienka zbierania hliníkového odpadu je v príbehu tohto projektu určeného deťom prenesená do roviny získavania „potravy“ pre mimozemšťana Alina - hliníkových halušiek, guliek a pagáčikov, na ktorých výrobu sú potrebné práve hliníkové viečka z mliečnych výrobkov, rybacích šalátov, paštét či obaly syrov, čokolád alebo nápojov. „Hliníkové obaly stlačené či poskladané do týchto tvarov môžu deti zbierať do špeciálne upravených kartónových krabíc. Tie doručíme na školy, ktoré o túto formu zberu prejavia záujem,“ dopĺňa autor projektu Marián Beniač. Školy, ktoré sa zapoja do tohto hravého a vzdelávacieho projektu a zbierajú hliníkový odpad na ekologickú recykláciu, sa môžu zároveň stať súčasťou školskej ligy, v ktorej sa hrá o lákavé ceny.

„Sme hrdí na to, že sa do projektu zapojili už prvé triedy zo žilinských škôl, ktoré idú touto formou príkladom ostatným školákom z celého Slovenska,“ vyjadruje sa Marián Beniač. Viac informácií o spôsobe zapojenia do projektu aj kontakt na organizátorov projektu je k dispozícii na webovej stránke www.prealina.sk.

Žilinský nápad podporil aj výrobca žilinskej tresky

Najväčší slovenský výrobca rybacích špecialít, ktoré sa do domácností dostávajú v téglikoch s hliníkovými viečkami, je žilinský podnik Ryba Žilina. „Ako jeden z hlavných producentov suroviny na výrobu hliníkových halušiek pre Alina sme ani na chvíľu nezaváhali a rozhodli sme sa podporiť myšlienku tohto skvelého projektu pre rodiny s deťmi. Je pravdou, že na to, aby sme mohli tresku v majonéze ako aj naše ďalšie rybie špeciality zabaliť, potrebujeme používať práve hliníkové viečka. Ako firma, ktorej záleží na životnom prostredí okolo nás, veľmi vítame možnosť podpory tohto projektu, aby sme našu planétu aspoň takýmto malým dielikom odbremenili,“ hovorí generálny riaditeľ Ryby Žilina Michal Britvík.

Spoločnosť Ryba Žilina sa ako partner projektu Alino rozhodla finančným príspevkom podporiť realizáciu osvetovej kampane v súvislosti s potrebou zberu hliníkového odpadu na školách v Žiline a následne aj po celom Slovensku. „Ďakujeme vopred všetkým deťom, ich rodičom a školám, ktoré sa do projektu Alino zapoja a budú touto hravou formou zbierať hliníkové viečka. A to nielen tie z produktov značky PRETO Ryba Žilina,“ uzatvára Michal Britvík.  


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu