Spomedzi expozícií Považského múzea mal v minulom roku najviac návštevníkov hrad Strečno


Foto: Spomedzi expozícií Považského múzea mal v minulom roku najviac návštevníkov hrad Strečno Foto: Považské múzeum

Minulý rok bol pre Považské múzeum výnimočný, pretože bol spojený s oslavami 80. výročia vzniku. Výnimočný však bol aj počtom ľudí, ktorí jeho expozície v priebehu minulého roka navštívili. Celkovo sa jeho návštevnosť v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zvýšila o 50-tisíc ľudí, čo spôsobené aj tým, že sa po dvoch rokoch mohli organizovať veľké podujatia bez obmedzení.

Celkovo absolvovalo prehliadku expozícií Považského múzea 158-tisíc ľudí. Najviditeľnejšie to bolo na Budatínskom hrade, ktorý navštívilo o 11-tisíc ľudí viac ako v minulom roku. Najviac ľudí prišlo na hrad Strečno, počas celej sezóny to bolo 40 400 návštevníkov.

Počas celého roka sa zorganizovalo viac podujatí venovaných práve príležitosti 80. výročia vzniku. Oslavy začali v máji otvorením výstavy 8 deka múzea na Budatínskom hrade. Predstavenia k výročiu pokračovali aj v iných expozíciách - na hrade Strečno boli scénky súčasťou letných nočných prehliadok, v Múzeu dopravy ich videli návštevníci podujatia Rajecká Anča. V Sobášnom paláci v Bytči boli novinkou nočné zážitkové prehliadky.

„Celkovo mali najväčší úspech tradičné podujatia. Na hrade Strečno to boli okrem letných nočných prehliadok aj Hradné hry Žofie Bosniakovej, Cestovanie v čase a Noc duchov, tekvíc a strašidiel,“ uviedla hovorkyňa Považského múzea Magdaléna Lacková. Strašidelné nočné prehliadky sa tento rok po prvýkrát konali okrem Sobášneho paláca v Bytči aj v Múzeu dopravy v Rajeckých Tepliciach.

Najviac ľudí prišlo na podujatie Budatínsky rínok, ktoré ukončilo hlavnú sezónu na Budatíne a bolo vyvrcholením podujatí usporiadaných pri príležitosti 80. výročia Považského múzea. 


Hovorkyňa múzea taktiež uviedla, že v tomto roku bude Považské múzeum intenzívne pracovať na zrevitalizovaní niekoľkých expozícií. „Na hrade Strečno sa bude realizovať prvá časť interaktívnej expozície, ktorá by mala byť hotová do začiatku sezóny. Tiež je v pláne pokračovanie v prípravách na zastrešenie kaplnky a severného paláca, čím by sa odstránili komplikácie spojené so zatekaním,“ doplnila Lacková. V Budatíne je naplánované rozšírenie expozície a zjednotenie časti venovanej dejinám Žiliny. 

„Teší nás, že aj napriek ťažkej spoločenskej situácii si ľudia nájdu cestu do múzea. Myslím si, že pamäťové inštitúcie by mali byť neoddeliteľnou súčasťou toho, aby sme v spoločnosti udržiavali vyššie hodnoty a strážili ich pre ďalšie generácie. Budeme sa preto aj v tomto roku snažiť o skvalitnenie našich služieb a tým zlepšiť dostupnosť múzea pre verejnosť,“ približuje riaditeľ Považského múzea Michal Jurecký. 

Múzeum bude aj v tomto roku organizovať podujatia, na ktoré si návštevníci už zvykli a radi na ne chodia, ale má v pláne aj niečo nové. Chýbať nebudú zaujímavé výstavy ani rôzne zážitkové prehliadky.  Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu