Prekvapenie sa nekoná: Erika Jurinová bude na čele Žilinského kraja aj ďalšie štyri roky


Foto: Prekvapenie sa nekoná: Erika Jurinová bude na čele Žilinského kraja aj ďalšie štyri roky Foto: Facebook/Erika Jurinová

Úradujúca predsedníčka Žilinského kraja obhájila presvedčivo svoj mandát. Jurinová kandidovala za širokú koalíciu OĽaNO, Nova, Kresťanská únia, Zmena zdola, Sme rodina, Za ľudí, DS, ODS, Šanca, OKS, SaS. Po prvom päťročnom funkčnom období ostane na čele Žilinského kraja minimálne ďalšie štyri roky.

Jurinová išla do volieb ako ich jasný favorit a v prieskumoch verejnej mienky dlhodobo dominovala. Vo voľbách má priebežnú podporu 32,65 %. Na priebežnom druhom mieste figuruje exprimátor Žiliny Igor Choma (SMER-SD).

Na aktuálnom treťom meste figuruje Igor Janckulík, ktorý neuspel napriek intenzívnej kampani a dobrej poznateľnosti vďaka jeho parlamentnému pôsobeniu v rokoch 2016 - 2020. Napriek veľkým nádejam, ktoré do neho materská strana vkladala získa podľa priebežných výsledkov približne 20 % hlasov

Erika Jurinová vstúpila do politiky v roku 2010, keď sa do parlamentu dostala spoločne s Igorom Matovičom, Martinom Feckom a Jozefom Viskupičom na kandidátke SaS. V roku 2012 už hnutie OĽaNO kandidovalo samostatne a Jurinovej sa podarilo obhájiť poslanecký mandát. V parlamente pôsobila od roku 2010 až do roku 2018, keď sa svojho mandátu vzdala po zvolení za predsedníčku ŽSK.

Prečítajte si viac: