Žilinskí colníci zastavili zásielku s pávím perím. Chýbali im doklady potrebné na dovoz častí zo živočícha


Foto: Žilinskí colníci zastavili zásielku s pávím perím. Chýbali im doklady potrebné na dovoz častí zo živočícha

Prednedávnom stopli žilinskí colníci bažantie pierka, tentokrát sú to aj tie pávie. Informovala o tom finančná správa. Pierka prišli zo Spojených štátov a, samozrejme, chýbali im doklady potrebné na dovoz častí zo živočícha zaradeného pod tzv. Dohovor CITES. 

„Skúsenosť s neúspešným doručením zásielky má žena, ktorá si nechala z USA poslať 60 pierok z páva. Zrejme ani netušila, že pochádzajú zo živočícha, ktorý je zaradený do prílohy III tzv. Dohovoru CITES o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín,“ uvádzajú finančníci.

Balík smeroval do Púchova a colníci zo Žiliny ho preclievali. Následne zistili, že tovar podlieha zákazom a obmedzeniam, požiadali Štátnu ochranu prírody SR o odborné stanovisko. 

„Výsledky ukázali, že ide o pierka druhu Pavo cristatus, na dovoze ktorých sa vyžaduje povolenie. To však k zásielke chýbalo. Príslušníci finančnej správy pierka zaistili. V minulosti sa už stretli s podobným prípadom, keď v balíku tiež z USA našli pierka z bažanta. Prepadli v prospech štátu a vo Finančnej správe SR sa využívajú na vzdelávacie a prezentačné účely. Rovnaký osud čaká aj tie pávie,“ dodávajú na záver colníci.

Prečítajte si viac: