V I. etape rekonštruuje mesto Žilina 26 zastávok, nové prístrešky budú vyzerať rovnako ako súčasné


Foto: V I. etape rekonštruuje mesto Žilina 26 zastávok, nové prístrešky budú vyzerať rovnako ako súčasné Foto: Mesto Žilina

Dnes sme informovali o tom, že na sídliskách Solinky a Vlčince prebieha postupná demontáž prístreškov na zastávkach mestskej hromadnej dopravy. Tá začala na dvoch spomínaných sídliskách už koncom minulého týždňa, tento týždeň bude pokračovať aj v iných častiach Žiliny. V pláne je do polovice marca demontovať 20 prístreškov na devätnástich zastávkach. Cestovné poriadky sú na niektorých miestach umiestnené provizórne:

„Aktuálne začíname renovovať zastávky vo viacerých častiach Žiliny, na týchto miestach v spolupráci so spoločnosťou euroAWK v súčasnosti demontujeme prístrešky. Ospravedlňujeme sa cestujúcim za diskomfort pri čakaní na autobus, verím však, že po dokončení prác sa kvalita cestovania mestskou hromadnou dopravou v Žiline aj vďaka tejto investícii viditeľne zvýši,“ spresnil Peter Rolko, vedúci odboru dopravy.

Na zastávkach, ktoré prejdú obnovou v prvej fáze, postupne miznú aj predajné automaty na cestovné lístky. Tých je dokopy jedenásť.

„Demontáž zastávok sa prirodzene dotkne aj predajných automatov na cestovné lístky, ktoré museli byť pre hladký priebeh rekonštrukcie dočasne odstránené. Výmena spôsobu osadenia automatov je náročnejšia záležitosť, no budeme sa to snažiť postupne a čím skôr zabezpečiť, aby nenastal výrazný výpadok poskytovania tejto služby pre cestujúcich. Predpokladáme, že automaty budú umiestnené na svoje dočasné miesto do konca prvého marcového týždňa,“ doplnil Ján Barienčík, riaditeľ Dopravného podniku mesta Žiliny. 

Obnovami postupne prejdú zastávky Štefánikovo námestie v oboch smeroch, zastávka Hurbanova pri úrade práce, Hálková v smere na centrum, Predmestská a Spanyolova, obe smer Vlčince, či zastávka Polícia smerom na Solinky. Na sídlisku Vlčince sa zrekonštruujú zastávky Poštová, Sv. Cyrila a Metoda, obe v oboch smeroch, úpravou prejde i zastávka Obchodná v smere na centrum a zastávka Fatranská smer Žilinská univerzita.

Na Solinkách sa opraví zastávka Jaseňová v smere na centrum a zastávky Smreková a Pod Hájom, obe v smere na univerzitu. Na sídlisku Hájik prejde obnovou zastávka Mateja Bela, na Bôriku Tulipánová a na Hlinách sa opraví zastávka Komenského. 

Projekt rekonštrukcie zastávok MHD v Žiline je financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu. Celkové náklady na investíciu predpokladá žilinská radnica na sumu vo výške približne 1,644 milióna eur.

Mesto plánuje zrekonštruovať počas prvej etapy, ktorá začala minulý rok na jeseň, dovedna 26 zastávok. Zastávky sa zrenovujú celé, obnoví sa teda zastávkový zásek, nástupište, osadia sa nové prístrešky a mobiliár. Prístrešky budú mať rovnaký vzhľad ako súčasné. 


Prečítajte si viac:

Zdroj: TS Mesto Žilina