Dnes najčítanejšie
VIDEO: Do výbavy polície pribudli bezpilotné drony, vďaka nim sa budú priestupky zaznamenávať jednoduchšie

22 máj 2018 - 16:55

Mladá atlétka Nina vyhrala bežeckú súťaž Dominika Savia napriek zlomenej ruke

Foto: Mladá atlétka Nina vyhrala bežeckú súťaž Dominika Savia napriek zlomenej ruke
Foto: Atletická akadémia Žilina
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

O v Žiline už tradičnom Behu Dominika Savia, ktorý organizovalo OZ Domec v spolupráci so Saleziánmi don Bosca predminulý víkend, sme vás už informovali. V štyroch kategóriach si zmerali sily stovky bežcov od najmladších až po dospelých.

Tradičná akcia sa v Žiline deje na oslavu sviatku svätého Dominika Savia. Aj keď má podujatie hlbší podtón a jeho cieľom je zamyslenie mladých nad zmyslom života, tento rok ponúklo zaujímavý príbeh. V kategórii 8 až 11 rokov beh na 800 metrov totiž zvíťazila spomedzi 66 pretekárov Nina Čanecká, ktorá medzi deťmi získala celkovo 6. miesto.

Diplom za prvé miesto v kategórii. Zdroj: Atletická akadémia Žilina

Na tom by nebolo nič zvláštne, lenže mladá pretekárka dokázala vyhrať aj napriek ruke v obväzoch, ktoré boli pozostatkom úrazu na basketbalovom turnaji. Zverenkyňa Atletickej akadémie Žilina tak príjemne prekvapila nielen účastníkov, ale aj trénerov.

Na bežeckú súťaž sa prihlásila sama

„Tréning sme nijak neprispôsobovali, Nina mala viac ako týždeň na prestávku od trénovania, kým sa rana zahojila. Navrhli sme je aj to, nech si oddýchne a netrénuje, ale nevydržala to a začala opäť trénovať. Samozrejme sme prihliadali na jej zranenie a niektoré úkony boli pre ňu prispôsobené tak, aby mohla trénovať a neublížila si. Jej nadšenie a odhodlanie pre atletiku ju môže len posúvať do budúcna ďalej,“ dodal Karol Haas z Atletickej akadémie Žilina.

Mladá bežkyňa sa do preteku prihlásila sama, nie pod hlavičkou akadémie, kde trénuje. Okrem tohto preteku absolvovala tento rok niekoľko ďalších, kde si taktiež pripísala úspechy. Trénerov svojou účasťou prekvapila, takéto odhodlanie môže len motivovať aj ostatných kolegov.

Nina zvíťazila aj napriek obviazanej ruke. Zdroj: Atletická akadémia Žilina

„Najväčším prekvapením bolo, že si pretek našla sama - na nástenke v škole a prihlásila sa. Aj tu môžeme vidieť, s akým nadšením a chuťou pristupuje k atletike a samotnému športu. A to je to, čo musíme u detí podporovať a pestovať. Nina je v našej akadémii v rámci súťaží veľmi aktíva, myslím si, že pre ostatné deti je dobrým vzorom. Okrem behu Dominika Savia tento rok absolvovala beh Oslobodenia Turian, kde skončila na treťom mieste či beh Lietava, kde skončila prvá. V rámci krajských súťaží, kde deti pretekajú v tímoch alebo štafetách, je stálou oporou,“ dodáva Haas.

Tréningy pod vedením skúsených lektorov

Aktívny pohyb mladých detí je to, čo ich pomáha formovať po fyzickej a najmä mentálnej stránke. Zisťovali sme preto, ako vyzerá bežný tréning podobne starých detí. Tréningová skupina sa stretáva 2x do týždňa, jedna tréningová jednotka má 60 minút.

Jej obsah je pestrý - okrem behu aj koordinačné cvičenia, hod vortexom, beh cez prekážky a nácvik správnej techniky behu. V Atletickej akadémii Žilina rastie niekoľko talentovaných detí.

„V akadémii máme pomerne dosť šikovných detí, okrem Niny by sme radi spomenuli Dominiku Svaňovú, Lindu Vyletelovú, Petra Ďurošku, Laru Pikovú, Eliáš Piku, Matúša Turčan či Matúša Jaroščiaka. Aj medzi mladšími kategóriami vidíme veľa šikovných a pespektívnych detí, vnímame ako výhodu to, že sa im venujeme od 4 rokov a postupne prechádzajú do starších skupín,“ uzavrel Karol Haas.

Na správnu výchovu mladých atlétov dbá trénerský tím, v ktorom sa starším žiakom venuje hlavne Peter Tichý ml., bývalý viacnásobný majster v atletike. Do tímu patrí ďalej Ivana Dibdáková, Marek Litvák, Júlia Zimová a Aneta Tichá.Väčšina trénerov vrátane Karola Haasa študuje na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici odbor trénerstvo, ich špecializácia je atletika a kondičné trénerstvo.

Ako dodal Karol Haas, práca ich baví a teší ich najmä to, že v akadémii rastú nové mladé talenty. Problémom však zostávajú tréningové plochy v Žiline, ani priestor na škole na Martinskej ulici nie je adekvátne prispôsobený na kvalitnú prípravu.Dopravný servis
Vojtecha Spanyola
Kolóna
08:15
Lavobrezná
Kolóna
08:14
Košická
Prekážka na ceste
08:08
Vojtecha Spanyola
Prekážka na ceste
08:08
Hlinská
Policajná hliadka
08:07
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia