Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Od 1. októbra sa opäť sprísnia opatrenia, vláda rozhodne o vyhlásení núdzového stavu

02 jún 2016 - 14:31
INZERCIA

Blíži sa čas dovoleniek, buďte opatrní pri nakupovaní suvenírov a tovarov za nízke ceny

Foto: Blíži sa čas dovoleniek, buďte opatrní pri nakupovaní suvenírov a tovarov za nízke ceny
Foto: milujemcestovanie.sk

Čas letných dovoleniek sa nám neúprosne blíži a s tým je spojený aj nákup rôznych suvenírov. Suveníry zvyčajne vyčaria úsmev na tvári alebo spomienky na letný pobyt, no neraz sa stane, že pamiatka kupovaná s dobrým úmyslom spôsobí komplikácie s colníkmi na letisku.

Skôr, ako odídete na dovolenku, nie je na škodu si naštudovať, čo nepodlieha ochrane medzinárodného dohovoru CITES. V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi rastlín a živočíchov úplne zakázaný a viac ako 30-tisíc je pod dohľadom colníkov podľa medzinárodného dohovoru CITES.

Nedajte sa opantať pri kúpe náhrdelníkov z koralov, predmetov zo slonoviny, kabeliek z krokodílov alebo kaktusov do vašej zbierky, radosť zo suveníru nemusí trvať dlho. Ak sa zaujímate o kúpu exotických suvenírov, overte si, či exempláre živočíchov alebo rastlín nie sú chránené Dohovorom CITES a či nepotrebujete na ich dovoz vývozné a dovozné povolenie.

Cestujúci sú z roka na rok obozretnejší a informovanejší, čo dokazujú aj detekčné kontroly na Pobočke colného úradu Košice Letisko. V uplynulom roku až do dnešného dňa nezaznamenali žiadne porušenia medzinárodného dohovoru CITES.

Majme na zreteli, že odmietnutím kúpy nelegálne získaných živočíchov, rastlín alebo výrobkov z nich môže každý z nás prispieť k záchrane a prežití vo voľnej prírode.

Dávajte si tiež pozor na lacné tovary a značkové oblečenie

Mnoho dovolenkárov sa nechá ovplyvniť predávajúcimi v letoviskách a nakupujú tiež značkové oblečenie, obuv a rôzne doplnky, či bižutériu. Často uveria slovám predávajúceho, ktorý ich ubezpečuje, že ide o stopercentne originálny tovar. Rovnako často však prichádza sklamanie, akonáhle začnete tovar používať, alebo ak oblečenie vyperiete. Opotrebuje sa mnohonásobne rýchlejšie a vy až potom zistíte, že vás oklamali a prišli ste zbytočne o peniaze.

Je pravdou, že mnoho výrobkov, ktoré sú fejkové, vyzerajú úplne ako originál a veľmi ťažko sa rozoznáva rozdiel. V lepšom prípade môžete kúpiť neoriginálny výrobok, ktorý má dobrú životnosť, väčšinou to tak ale nebýva. 0 zdieľaní
Zdroj: financnasprava.sk

Dopravný servis
Strečno
Práca na ceste
23:00
Obvodová
Policajná hliadka
21:14
Strečno
Kolóna
21:12
Koňhora
Práca na ceste
20:57
Oškerda
Prekážka na ceste
19:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia