Dnes najčítanejšie
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Jána Čelka za rektora Žilinskej univerzity

16 apríl 2016 - 13:39

Úplny zákaz cirkusov? Petíciu podpísalo už viac ako 55 tisíc ľudí

Foto: Úplny zákaz cirkusov? Petíciu podpísalo už viac ako 55 tisíc ľudí
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter
Minulý štvrtok sme vás informovali o prípade cirkusu z Česka, ktorý má prísť do Žiliny. Problém zaznamenala majiteľka cirkusu pri ohlásení jeho konania na Mestskom úrade v Žiline, odkiaľ dostala najprv zamietavú odpoveď. Nakoľko sa cirkus chápe podľa zákona ako kultúrne podujatie, stačí na jeho usporiadanie splniť oznamovaciu povinnosť. Aj z tohto dôvodu mesto Žilina neskôr žiadosti vyhovelo, keďže podľa slov hovorcu nemá právomoc zakázať takéto podujatie. Práve to chce ale zmeniť Sloboda zvierat, ktorá vedie dlhoročnú kampaň za zrušenie cirkusov a jej petíciu za zákaz cirkusových zvierat podpísalo k dnešnému dňu už viac ako 55 tisíc ľudí.

Organizácia vyzýva k nenavštevovaniu cirkusových podujatí

Ako uviedla koordinátorka kampane Silvia Čaňová, Sloboda zvierat bude až do prijatia zákonu o zákaze cirkusových zvierat pokračovať v kampani. “Budeme musieť ešte bojovať, aby návrh v parlamente aj prešiel,” doplnila Čaňová. Organizácia vyzýva ľudí, aby nenavštevovali cirkusové podujatia a o prípadnom zlom zaobchádzaní so zvieratami informovali jej predstaviteľov. Na Slovensku práve začína cirkusová sezóna, pri presunoch môžu zvierata často žiť v katastrofálnych podmienkach a zažívať stres. Počas predstavení sú navyše podľa Slobody zvierat často tvory nútené k výkonom nad ich sily a biologické spôsobilosti.

“Cirkusové zvieratá iba prežívajú v nekončiacom strese a nedostatku. Vystupovanie zvierat v cirkusoch je demonštratívnym týraním zvierat pred očami verejnosti s jej pasívnym a tichým súhlasom,” uvádza petícia s desiatkami tisíc podpisov. Ako doplnila Sloboda zvierat na svojej stránke, podľa Zákona o veterinárnej starostlivosti často niektoré cirkusové praktiky napĺňajú skutkovú podstatu týrania zvierat, ani tento zákon ale zvieratá nechráni. Pred zahájením každého cirkusového predstavenia musí vystupujúce zvieratá skontrolovať veterinár a potvrdiť ich spôsobilosť.


Dopravný servis
Rajecká cesta
Jama na ceste
16:27
Košická
Prekážka na ceste
16:22
Kragujevská
Kolóna
16:15
Košická
Kolóna
16:12
Strečno
Kolóna
15:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina