Dnes najčítanejšie
Dnes popoludní došlo k dopravným nehodám postupne v Tepličke nad Váhom, Strečne a Varíne. Žilina stojí
COVID-19 vývoj situácie v kraji

29 jún 2021 - 18:39

VIDEO: V Žiline za rok postavili desaťmetrový pancierový vlak Štefánik v mierke jedna ku šesť

Jeden rok trvalo nadšencom z Tankového a ponorkového klubu Žilina postaviť vernú kópiu pancierového vlaku Štefánik v mierke 1 ku 6. Vlak využívala povstalecká armáda počas Slovenského národného povstania (SNP) na úsekoch okolo Zvolena. Na výstavbe hliníkového modelu sa podieľalo päť ľudí.

„Dĺžka koľajovej trate je 30 metrov, samotný vlak má elektrický motor a zvukový aj dymový modul. Postavili sme ho v zložení jeden tykadlový vozeň vpredu, 1 delový vozeň za ním, dva tankové vozne na 3 a 5 pozícii, lokomotíva štvrtá v poradí a na záver ako šiesty je guľometný vozeň,“ priblížil Vladimír Randa, predseda Tankového a Ponorkového klubu Žilina.

Zdroj: Vladimír Randa

Aktuálne je model vystavený v galérii tankového klubu na Štúrovej ulici v Žiline, rozšíril program vystúpení, do ktorého už dnes patrí Bitka o mesto Bastogne, Bitka o Atlantik, Vylodenie v Normandii či Bitka o Britániu.

Niektoré programy mali možnosť Žilinčania vidieť aj počas predstavení na Vodnom diele v Žiline. Desaťmetrový pancierový model vlaku Štefánik sa zaradí do nového programu pod názvom boje v SNP, čakajú ho vystúpenia prevažne v zahraničí.


Dopravný servis
Belá
Kolóna
11:42
Oškerda
Iné nebezpečenstvo
11:40
Radoľa
Kolóna
11:26
Belá
Kolóna
11:25
Radoľa
Kolóna
11:08
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia