Na Vodnom diele sa plavil unikát: Dvaapolmetrový model vyloďovacieho člnu, ktorý odvezie aj človeka


Foto: Na Vodnom diele sa plavil unikát: Dvaapolmetrový model vyloďovacieho člnu, ktorý odvezie aj človeka
Galéria: 31 fotiek

Ponorkový klub Žilina pozná množstvo Žilinčanov najmä vďaka predstaveniam modelov, ktoré mohli zažiť počas minulých rokov na Vodnom diele Žilina. Postupne predstavili aj v spolupráci s Tankovým klubom Žilina, Leteckým klubom Žilina a mnohými ďalšími modely v rôznych bitkách - námornej Bitke o Atlantik, leteckej bitke o Britániu a tankovej Bitke o mesto Bastogne. 

„Po siedmich rokoch sme sa rozhodli, že nastal čas na zásadnú zmenu. Tá prišla v podobe spoločného účinkovania tankového, leteckého a ponorkového klubu v jednom predstavení - Vylodenie v Normandii. Tu môžeme verejnosti ukázať ďalšiu časť dejín v našom podaní, viac ako 30 modelov dokáže vtiahnuť divákov do reality Dňa D v roku 1944. Ako je to pri našich predstaveniach zvykom, pripravené je doprovodné slovo, pyrotechnické efekty a hudba,“ spresnil Vladimír Randa, predseda Ponorkového klubu Žilina. 

Práve pre prípravu predstavenia, ktoré pripomenie vylodenie v Normandii, začali spoločne ponorkový a tankový klub pracovať na modeloch vyloďovacích člnov. Ten prvý už stihli skúšať na Vodnom diele Žilina, má dĺžku 2.5 metra a váži 80 kilogramov. Čln dokáže odviezť dva tanky v mierke 1 ku 6.

„Jeho úctyhodné rozmery ho radia medzi najväčšie vo svojej kategórii na Európskom kontinente. Dokáže odviesť naraz až dva metrové modely tankov o váhe 140 kilogramov alebo 2 dospelé osoby. Či bude premiéra predstavenia v Žiline alebo inom meste, bude závisieť od podmienok,“ uzavrel Randa. Prečítajte si viac: