Dnes najčítanejšie
V kritickom stave bojujú s COVID-19 v žilinskej nemocnici čoraz mladší pacienti
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

06 október 2020 - 15:18

V Žilinskom kraji vydali počas týždňa mobility vyše dvetisíc bezplatných dopravných kariet

Foto: V Žilinskom kraji vydali počas týždňa mobility vyše dvetisíc bezplatných dopravných kariet
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Od októbra menil Žilinský samosprávny kraj tarifu prímestskej autobusovej dopravy, ktorej prevádzku dotuje. Dvaja dopravcovia v kraji, Arriva Liorbus a SAD Žilina, vypočítavajú výšku cestovného novým systémom. Pásmovú tarifu nahradila kilometrová. Jednou zo zmien sú aj výraznejšie rozdiely medzi platbou v hotovosti a kartou. 

Nová tarifa sa skladá z fixnej sumy a variabilného poplatku od počtu kilometrov

Podľa Žilinskej župy sú platby dopravnými kartami rýchlejšie a bezpečnejšie. Motivovať cestujúcich k využívaniu sa okrem lacnejšieho cestovného rozhodla aj kampaňou počas Európskeho týždňa mobility. V dňoch od 16. do 22. septembra ponúkali dopravcovia vydanie dopravnej karty bezplatne.

Túto možnosť využilo 2 071 cestujúcich. Štandardná cena karty je v SAD Žilina 4,50 eur, v Arriva Liorbus stojí vydanie čipovej karty je 4 eur. Následne si ich cestujúci nabíja podľa potreby, napríklad u vodiča alebo v klientskych centrách.

Vysoký záujem zároveň znamená rekord pre dopravcov, ktorí vydali viac kariet ako za porovnateľné obdobie v roku 2019 - SAD Žilina o nárast o 150% a Arriva Liorbus o 120 percent.

„Sme radi, že verejnosť využila možnosť bezplatného vydania karty. Našim cieľom bolo podporiť trvalo udržateľnú dopravu a prispieť k zníženiu emisií uhlíka ako i zlepšeniu kvality ovzdušia,“ doplnila županka Erika Jurinová. 

Predsedníčka dodáva, že platba dopravnou kartou za cestovné v prímestských autobusoch zvýši bezpečnosť pri cestovaní aj v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19. Platba kartou je oproti platbe hotovosťou zvýhodnená až o 21,2 % percent, pred zmenou tarify dosahovalo zvýhodnenie maximálne 11,8%. 
11 reakcií


Dopravný servis
Závodská cesta
Kolóna
07:42
Strečno
Jama na ceste
07:27
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
07:25
Považský Chlmec
Kolóna
07:13
Hričovská
Policajná hliadka
00:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia