Zažili ste aj vy "hluchý" UNICEF u nás v Žiline?


Foto: Zažili ste aj vy "hluchý" UNICEF u nás v Žiline?

Od viacerých sme dostávali pravidelné tipy na “hluchých” dobrovoľníkov, ktorí údajne vyberajú peniaze pre UNICEF. Dnes sme sa dostali aj k článku blogera, ktorý na týchto, pravdepodobne rumunských občanov, upozornil. A na ich praktiky. Z článku vyberáme jednu skúsenosť, celý ho nájdete na odkaze uvedenom v zdroji.

“Týmto článkom by som chcel poukázať na „podfuk“, s ktorým som sa stretol v Žiline. Zároveň upozorňujem ľudí, ktorí sa s niečím podobným ešte nestretli, nech si dávajú pozor, aby zbytočne nepodľahli „čaru dobročinnosti“ pri tých nesprávnych ľuďoch.

“Raz, cestou na obed do jedného zo žilinských nákupných centier pristavili aj mňa. Dievčina mi podala do rúk fascikel, na ktorom som si prečítal, že by to mala byť nejaká pomoc hluchým. Zahľadený do blížiaceho sa obeda som poriadne ani nevnímal, naozaj som si myslel, že ide len o ďalšiu, z mnohých petícii na pomoc hluchým, teda osobám, ktoré to majú v živote veľmi ťažké.”

Automaticky som začal vypisovať prázdny riadok, meno, priezvisko, doplňujúci údaj až som sa zastavil pri sume. Pozrel som na dievča, naspäť na papier a ukázal som jej, že čo to má znamenať. Ona mi rukami „zašušťala s peniazmi“ a naozaj čakala, že jej niečo prihodím. Osobne moc pri sebe nenosím hotovosť, aj na obed som sa vybral len so stravným lístkom. Ukázal som, že nemám pri sebe, v tom mi pohotová „vyslankyňa“ Unicefu napísala na papier číslicu desať. V duchu mi začínalo dochádzať, no nedal som sa a ukázal, že naozaj nemám a hlavne nedám tejto pofidérnej kakaovo sfarbenej slečne ani cent.

„Predajná zručnosť“ pokračovala až do chvíle, kedy mi slečna na papieri postupne prečiarkla desiatku, nahradila ju päťkou, a keď s ňou neuspela a nakreslila poslednú číslicu, a to dvojku…v duchu sa zasmial, a vybral som sa radšej na ten vytúžený obed. O pár dní neskôr som slečnu opäť v Žiline zazrel, tento krát však vychádzala z nejakého butiku s plnou taškou handier, spolu s ďalšou „súkmeňovníčkou“, pričom absolútne nevyzerali ani trochu „hlucho“. Hm, biznis asi klape, pomyslel som si a neveriacky som krútil hlavou nad tým, ako môže niekto naletieť. I keď som skoro naletel aj ja.

Máte podobné skúsenosti aj Vy? Naleteli ste?

Zdroj: http://tomashlatky.blog.sme.sk/c/360749/hluchy-unicef-po-rumunsky.html