Festival horského filmu a dobrodružstva Hory a Mesto Žilina začne už 16. septembra


Foto: Festival horského filmu a dobrodružstva Hory a Mesto Žilina začne už 16. septembra
Galéria: 2 fotky

Strhujúce športové výkony, neopakovateľné zážitky z hôr a silné ľudské príbehy si môžu diváci opäť po roku vychutnať v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie. Od piatku 16. do nedele 18. 9. sa tu uskutoční 4. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a Mesto Žilina.

„Vo filmovej ponuke nebude chýbať ani jeden z titulov ocenených na „domovskom“ festivale v Bratislave,“ pozýva Peter Hapčo, dramaturg kultúrneho centra Stanica. Hlavnú cenu Grand Prix tento rok získal poľský dokument K2 – dotknúť sa neba o ceste detí slávnych horolezcov do Karakoramu, kde chcú porozumieť neprekonateľnej sile, ktorá ich rodičov ťahala do hôr a neskôr ich pripravila o život.

Medzi ocenenými snímkami je aj viacero slovenských dokumentov – film Vo vetre kopýt ukazuje netradičný a vo svete ojedinelý chov koní vo voľnej prírode v prostredí Muránskej planiny a Slovenského raja. Kaľamárka sa zas venuje vývoju skalolezenia v lokalite Kaľamárka od predvojnového obdobia až po súčasnosť. „Celkovo je v programe takmer 30 filmov, je teda z čoho vyberať,“ dodáva Hapčo.

Na festivale predstaví svoj nový film aj Pavol Barabáš


Popri množstve premietaní rozdelených do tematických blokov (Skala, Sneh, Vzduch, Horské bicykle, Voda… ) čaká návštevníkov viacero pútavých prednášok a sprievodných podujatí. „Účasť na festivale potvrdil známy slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý uvedie svoj najnovší dokument Sloboda pod nákladom o vysokohorských nosičoch v Tatrách. O pokuse vystúpiť na Everest ťažkou Boningtonovou cestou prídu porozprávať účastníci tohtoročnej expedície Ján Madarás a Michal Novota,“ doĺňa Linda Jamborová z organizačného tímu festivalu.V sobotu poobede si môžete dať „do tela“ v atraktívnych športových disciplínach v parku pri Stanici. K dispozícii bude cvičná lezecká stena pod Rondlom, viaceré aktivity zo svojho portfólia pripraví združenie Endorfun 2790 – mestské a horské centrá aktívneho oddychu – bungee running, slackline, hod sekerou, či lezenie po pivných bedničkách do výšky. Do cvičenia typu workout zasvätí záujemcov Jakub Slotta, ktorý stojí za značkou Body Beat Workout. Pútavú interaktívnu prezentáciu s témou Bezpečnosť na horách bude mať pripravená aj Horská služba. Už tradične nebude chýbať večerný žúr, ani veľkoplošná maľba na stene pod Rondlom.Predpredaj vstupeniek: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/8039/hory-a-mesto-zilina-2016

Miesto: -
Dátum: 16.08.2016 - 11:30
Prečítajte si viac:Zdroj: TS Stanica Žilina