Organizovanej skupine lekárov hrozia 12 až 15 ročné tresty za poistné podvody


Foto: Organizovanej skupine lekárov hrozia 12 až 15 ročné tresty za poistné podvody Foto: ilustracne - asentec.com

Vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sa podarilo odhaliť organizovanú skupinu, zloženú prevažne z lekárov, ktorí sa kontinuálne dopúšťali poistných podvodov. Predbežné škody poisťovaní sa pohybujú na úrovní stotisícov eur. Ako sme informovali v piatok medzi prvými, kukláči z NAKA vtrhli do ambulancií prevažne súkromných lekárov v Žilinskej nemocnici a v Žilinskom kraji. Organizovanú skupinu malo tvoriť 16 lekárov a podľa polície účtovala poisťovniam fiktívne zákroky. „V úmysle získať pre seba alebo pre iné osoby finančný prospech mali obvinení vylákať finančnú hotovosť od poisťovní z úrazového a životného poistenia,” uviedla polícia.Zo Žiliny sú obvinení štyria lekári, suma škôd prekročila 700-tisíc

Lekári fungovali ako spojky, kedy vyhľadávali mladých potenciálnych poistencov vo veku od 18 do 26 rokov. S týmito osobami neskôr ďalší obvinení podpísali poistné zmluvy. „Obvinení s nimi mali uzatvárať zmluvy o úrazovom poistení alebo iné typy obdobných poistných zmlúv za vopred dohodnutú províziu,” doplnila polícia. Následne o niekoľko mesiacov uviedli poistenci úraz, ktorý nebol reálny. Obvinení lekári napriek tomu spísali hlásenia o poistných udalostiach a na základe toho došlo k vyplateniu peňazí od poisťovní. Tie odhadujú škody na viac ako 700 tisíc eur.

Podľa FNsP Žilina nejde o zamestnancov nemocnice. „Vedenie žilinskej nemocnice nemá informáciu, že by išlo o lekárov ktorí sú zamestnancami tejto nemocnice,” komentovalo pre portál tvnoviny.sk situáciu vedenie nemocnice. Organizátori celej akcie pôsobili v Martine, rovnako tak ako väčšina lekárov. Traja obvinení lekári sú vyšetrovaní vo väzbe, ostatní sú stíhaní na slobode. Účastníkom organizovanej skupiny hrozia tresty vo výške 12 až 15 rokov.

Prečítajte si viac: